Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka      mapa      doprava    |    zájazdy    |    lyžovanie    |    travel    |    reny   
 
 

Mapa župy Dubrovnik

 
MAPA CHORVÁTSKO:
Mapa dovolenka
Mapa počasie
Mapa župy
   • Pazin
   • Rijeka
   • Gospič
   • Zadar
   • Šibenik
   • Split
   • Dubrovnik
   • Karlovac
   • Sisak
   • Záhreb
   • Krapina
   • Varaždin
   • Čakovec
   • Križevci
   • Bjelovar
   • Virovitica
   • Osijek
   • Požega
   • Slavonski Brod
   • Vukovar
Auto-mapa
Pomocník
Navigácia: Chorvátsko > Mapa > Župy > Dubrovnik  
 
   
  01  Pazin Istarska župania
  02  Rijeka Primorsko-goranska
  03  Gospič Ličko-senjska
  04  Zadar Zadarská
  05  Šibenik Šibensko-kninska
  06  Split Splitsko-dalmatinska
•  07  Dubrovník Dubrovačko
  08  Karlovac Karlovačka
  09  Sisak Sisačko-moslavačka
  10  Záhreb Zagrebačka
  11  Krapina Krapinsko-zagorska
  12  Varaždin Varaždinska
  13  Čakovec Medimurska
  14  Križevci Koprivnička-križevačka
  15  Bjelovar Bjelovarsko-bilogorska
  16  Virovitica Virovitičko-podravska
  17  Osijek Osječko-baranjska
  18  Požega Požeško-slavonska
  19  Slavonski Brod Brodsko-posavska
  20  Vukovar Vukovarsko-srijemska

Cestovný ruch Dubrovník - Dubrovnícko-neretvianska župa

Perla Jadranu, toto označenie právom patrí mestu Dubrovnik. Je veľa krásnych miest na Zemi, ale obyvatelia Dubrovníka tvrdia, že ich mesto je najkrajšie. Teplé južné podnebie, modrá obloha, smaragdovo zelené a tmavo modro krištáľové čisté more naráža do skalnatého pobrežia a vytvára početné zátoky a piesočnaté pláže. Strmé útesy zdobia najbujnejšiu stredomorskú a subtropickú flóru. Mierne stredomorské podnebie aj uprostred zimy zalieva okolie Dubrovníka slnkom a nad morom sa nesie vôňa zrelých pomarančov a citrónov.

Dubrovník je mesto plné bohatej histórie, ktorú najlepšie pripomenú prechádzky po hlavnej ulici. Slávne mestské hradby a veľkolepé veže poskytnú návštevníkom výhľad na Elafitské ostrovy Šipan, Koločep a Lopud, akoby roztrúsené v obrovskom mori. Hľadáte jedinečné potápačské príležitosti, potom Dubrovnícka Riviéra ponúka práve to. Nádherný podmorský zážitok nemerateľnej prírodnej krásy v Európe.

Mestá a obce, turistické združenia, dovolenkové destinácie

Mestá: (5) - Dubrovník, Korčula, Metković, Opuzen, Ploče.
Obce: (17) - Blato, Dubrovačko primorje (Slano), Janjina, Konavle (Cavtat), Kula Norinska, Lastovo, Lumbarda, Mljet (Babino Polje), Orebić, Pojezerje (Otrić-Seoci), Slivno (Vlaka), Smokvica, Ston, Trpanj, Vela Luka, Zažablje (Mlinište), Župa dubrovačka (Srebreno).

Mestá a obce:   Turistické združenie:   Destinácie:
Dubrovnícka župa TZ Dubrovnícka dovolenka Dalmácia Dubrovník
mesto Dubrovník TZ Dubrovník dovolenka Dubrovník
mesto Korčula TZ Korčula dovolenka Korčula
mesto Metković TZ Metković dovolenka Metković
mesto Opuzen TZ Opuzen dovolenka Opuzen
mesto Ploče TZ Ploče dovolenka Ploče
obec Blato TZ Blato opčina Blato
obec Dubrovačko primorje TZ Dubrovačko primorje opčina Dubrovačko primorje
obec Janjina TZ Janjina opčina Janjina
obec Konavle TZ Konavle opčina Konavle
obec Kula Norinska TZ Kula Norinska opčina Kula Norinska
obec Lastovo TZ Lastovo opčina Lastovo
obec Lumbarda TZ Lumbarda opčina Lumbarda
obec Mljet TZ Mljet opčina Mljet
obec Orebić TZ Orebić opčina Orebić
obec Pojezerje TZ Pojezerje opčina Pojezerje
obec Slivno TZ Slivno opčina Slivno
obec Smokvica TZ Smokvica opčina Smokvica
obec Ston TZ Ston opčina Ston
obec Trpanj TZ Trpanj opčina Trpanj
obec Vela Luka TZ Vela Luka opčina Vela Luka
obec Zažablje TZ Zažablje opčina Zažablje
obec Župa dubrovačka TZ Župa dubrovačka opčina Župa dubrovačka

V ponuke miestnych cestovných agentúr sa nachádza celý rad jednodenných aj poldenných výletov: ostrov Mljet, Korčula, tri ostrovy, rybí piknik, Pelješac so svojimi vinicami, Čierna Hora, Mostar, Neretvianska Delta, Trsteno a Ston, miestnyi folklór, Hodvábna cesta, Jeep safari, jazda na koni, pozdrav slnku atď.

Mesto DUBROVNÍK Zlatý vek Dubrovníckej republiky sa začína v druhej polovici XV. a trvá až do konca XVI. st. Je to dubrovnícke námorníctvo s 300 veľkými loďami a asi 5 000 námorníkmi, bol tretí na svete. Posledné drevené domy v meste miznú. Buduje sa vodovod kanalizácia, stavajú sa verejné budovy, vzniká viac škôl, vytvára sa vrstva bohatých ľudí, knižnice. Od zemetrasenia v roku 1667 sa Dubrovník dlho zotavoval. V roku 1806 Napoleonova armáda obsadila Dubrovník. Bol to koniec malého štátu. História je prítomná v každej časti mesta Dubrovník, pretože je to mesto zároveň múzeum a živé pódium, ideálna zmes histórie a moderny. Každý kút perly Jadranu, ako tomu hovoria, majú svoju hodnotu. Viac ako tisícročná história robí z Dubrovníka európske kultúrne centrum.

Ostrov KORČULA ostrov Korčula patrí do skupiny stredodalmatských ostrovov a zaujíma významné miesto, pokiaľ ide o rozlohu aj počet obyvateľov. Rozkladá sa na ploche 276 km2 a je šiestym najväčším ostrovom na Jadrane. Dĺžka ostrova je 47 kilometrov a priemerná šírka je 5,3 km medzi zálivmi Ripna a Teklina, až 7,8 km medzi polostrovom Ratak a zálivom Prigradica. Korčula je od polostrova Pelješac oddelená úzkym kanálom, ktorý je prvým svojho druhu, od juhu na sever. Ostrov Korčula dominuje kanálu Pelješac a kvôli tejto zvláštnosti mal mimoriadny význam pre námorné sily. Vlastniť ostrov znamenalo byť úplným pánom tejto dôležitej námornej cesty. Poloha ostrova Korčula určovala jeho hlavnú povinnosť, ovládanie kanálom, čo robí južný prístup k systému kanálov pobrežia. Vďaka svojmu významu často menil vlastníka: od Ilýrov, Grékov, Rimanov, Benátčanov, Benátčanov, Angličanov, Francúzov, Rusov, Rakúšanov a Talianov. Ostrov je s pevninou spojený v najkratšej vzdialenosti od polostrova Pelješac medzi Dominčom a Orebićom iba 1,2 km trajektom.

Mesto KORČULA vnútorný priestor mesta je vyplnený predĺženými blokmi domov, ktoré sú väčšinou poukladané rovnobežne s bočnými ulicami orientovanými k slnku a ružici miestnych vetrov, pričom mierny sklon nepravidelného kužeľa zo všetkých strán prekonávajú schody. Ich smer bol daný južnou stranou mesta, ktorá nebola vyznačená krivkou polostrova, ale rovinou vykopaného kanála. Hlavná ulica sa tiahne hrebeňom a jediná pretína všetky ostatné v pravom uhle a na dvoch miestach zasahuje do obdĺžnikových štvorcov. Prvý pozdĺž južného vchodu do mesta sa chápe ako malá vstupná hala a druhý na vrchole kopca sa dvakrát tak dlho mení na hlavné zberné centrum. Nachádza sa tu katedrála, ktorej zvonica slúžila aj ako skaut. Podľa správneho diagramu sú všetky ulice oddelené obytnými radmi v dvoch radoch domov, z ktorých každý je otočený do ulice, a vzadu opúšťa úzky kanál pre odpadové vody prúdiace do mora.

Mesto METKOVIČ sa nachádza v samom srdci údolia rieky Neretvy a ponúka skvelé možnosti zábavy. Metkovič je tradične poľnohospodárstvo kvôli úrodnej delte známej plantážami mandarínok a iného ovocia a zeleninu, ale je to tiež prírodný jav, kde si človek môže užiť rôzne aktivity a akcie. Metković je od staroveku známy ako dôležitý dopravný uzol, v ktorom mal prístav Metković veľký význam nielen pre údolie Neretvy a Dalmáciu, ale aj mimo nej, o čom svedčí skutočnosť, že je jednou z prvých na východnom pobreží Jadranského mora. Hotel Rakúsko bol otvorený v centre mesta Metkovic už v roku 1890. Metković je prírodný fenomén bohatý na rôzne druhy rastlín a zvierat, je viditeľný v ornitologických rezerváciách Pod gredom, Prud a Orepak a výraznej krajine Predolac-Šibanica, ktorá je od roku 1968 chránená. Bohatstvo údolia Neretvy si užívajú aj milovníci plavby loďou safari na Neretve, ktorá sa začala v roku 1996 a vedie svojich hostí nedotknutým močiarom, kde sa plavili Ilýri, Gréci a Rimania a piráti Neretvy.

Mesto OPUZEN história siaha do prvých dní Dubrovníckej republiky, kde sa spomína ako ostrov Posrednica, trh so soľou. O pôvode názvu Opuzen existuje niekoľko predpokladov, z ktorých najznámejší je ten, podľa ktorého bol Opuzen pomenovaný podľa pevnosti Fort Opus, ktorú Benátčania postavili v roku 1684 na ruinách päťuholníkovej veže nazývanej Koš, ktorej val bol dodnes zdobí starú časť mesta. Centrom starej časti mesta je klasické rímske fórum - námestie, s farským kostolom sv. Stjepana, ktorá bola postavená na mieste bývalej kaplnky a kostola zničeného požiarom, a neskôr na začiatku tureckých výbojov a príchodu utečencov z Citluku (dnešný Gabel), ktorí so sebou priniesli sochu svojho patróna, kostol dostal súčasný názov a bol prestavaný v roku 1883. neoklasicistickom štýle. Podľa jednej teórie by názov miesta pochádzal z pevnosti s názvom Forte Opus. So zaniknutím pevnosti a vojenského tábora, ktorý bol v blízkosti, zmizlo slovo Forte a zostal iba Opus, ku ktorému bola pridaná prípona, a tak bola sformulovaná súčasná podoba názvu Opuzen.

Mesto PLOČE je zviazané s ústím najvýznamnejšej rieky v oblasti južnej Dalmácie. Rieka života, rieka Neretva sa blíži k svojmu koncu pri meste Ploče. V priebehu storočí táto rieka vytvorila celé údolie a stala sa najväčšou deltou v Chorvátsku. Dnes je delta Neretvy chránenou oblasťou s viac ako 300 druhmi vtákov, čo z nej robí druhé najväčšie ornitologické miesto v Európe. Údolie je známe svojimi mandarínkovými plantážami a často sa mu hovorí aj chorvátska Kalifornia . Za posledných pár rokov pri ústí rieky sa Neretva stala jedným z najobľúbenejších miest na kitesurfing v Európe. Je to jediné miesto v Chorvátsku, kde sa kvôli plytkým pieskovým pieskom môžete prejsť stovky metrov v mori. V časoch rímskej ríše bola rieka Neretva dôležitou obchodnou cestou spájajúcou Naronu, druhé najväčšie rímske mesto na tejto strane Jadranu s inými časťami ríše. Piesok Neretva stále skrýva mnohé z potopených starovekých pokladov. Dnes je Ploče malé mesto, ktoré je odlišné od akéhokoľvek iného mesta na chorvátskom pobreží. Vďaka svojej neobvyklej architektúre z čias socializmu a krásnym prírodným pamiatkam je Ploče ideálnym miestom na dovolenku a objavovanie.

 
   
Mapa župy Chorvátsko
klikacia mapa regióny Chorvátska
doprava, letenky, dovolenka, ck
blog, zájazdy, počasie, lyžovanie
 
  Chorvátske župy
kraje regióny okresy Chorvátska
župy, župné mestá, linky na oficiálne
domovské stránky žúp, cestovanie
 
   
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk
 
   
ISTRIA - Pazin KVARNER - Rijeka DALMÁCIA - Gospič DALMÁCIA - Zadar DALMÁCIA - Šibenik DALMÁCIA - Split DALMÁCIA - Dubrovník Karlovac - Karlovačka župania Sisak - Sisačko-moslavačka župania Zagreb - Zagrebačka  župania Krapina - Krapinsko-zagorska župania Varaždin - Varaždinska župania Čakovec - Medimurska župania Križevci - Koprivničko-križevačka župania Bjelovar - Bjelovarsko-bilogorska župania Virovitica - Virovitičko-podravska župania Osijek - Osječko-baranjska župania Požega - Požeško-slavonska župania Slavonski Brod - Brodsko-posavska župania Vukovar - Vukovarsko-srijemska župania mapa župy