Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka      mapa      doprava    |    zájazdy    |    lyžovanie    |    travel    |    reny   
 
 

Mapa župy Sisak

 
MAPA CHORVÁTSKO:
Mapa dovolenka
Mapa počasie
Mapa župy
   • Pazin
   • Rijeka
   • Gospič
   • Zadar
   • Šibenik
   • Split
   • Dubrovnik
   • Karlovac
   • Sisak
   • Záhreb
   • Krapina
   • Varaždin
   • Čakovec
   • Križevci
   • Bjelovar
   • Virovitica
   • Osijek
   • Požega
   • Slavonski Brod
   • Vukovar
Auto-mapa
Pomocník
Navigácia: Chorvátsko > Mapa > Župy > Sisak  
 
  klikacia mapa župy Sisak  
  01  Pazin Istarska župania
  02  Rijeka Primorsko-goranska
  03  Gospič Ličko-senjska
  04  Zadar Zadarská
  05  Šibenik Šibensko-kninska
  06  Split Splitsko-dalmatinska
  07  Dubrovník Dubrovačko
  08  Karlovac Karlovačka
•  09  Sisak Sisačko-moslavačka
  10  Záhreb Zagrebačka
  11  Krapina Krapinsko-zagorska
  12  Varaždin Varaždinska
  13  Čakovec Medimurska
  14  Križevci Koprivnička-križevačka
  15  Bjelovar Bjelovarsko-bilogorska
  16  Virovitica Virovitičko-podravska
  17  Osijek Osječko-baranjska
  18  Požega Požeško-slavonska
  19  Slavonski Brod Brodsko-posavska
  20  Vukovar Vukovarsko-srijemska

Cestovanie Sisak - Sisacko-moslavinská župa

Sisacko-moslavinská župa sa nachádza v strednej časti suchozemského Chorvátska. S rozlohou 4.468 km2 patrí medzi najväčšie župy v Chorvátsku. Počtom obyvateľov 183.531 patrí na ôsmu priečku teda medzi stredne veľké župy. Pokľudný kraj, v ktorom nachádzame sedem miest, dvanásť obcí a clekom 456 osád, sa rozkladá južne od Záhrebu. Túto oblasť tvoria čiastočne bažinaté pláne nížinatého toku riek Sáva, Kupa, Odra, Lonja, Glina, Cesme, ilove a Una. Ohraničený je mierne zalesnenými svahmi Vukomeričkej Gorice, Moslavacka, Petra a Zrinski až po zvlnenú Bánovinu.

Turistom je k dispozícii kraj v okolí Sisaku, ktorý ich vedie cez rad chránených území s prvenstvom vo výrobe energie z obnoviteľných zdrojov. Prírodný park, tisícročná história Sisaku, Termálne kúpele Topusko, dedičstvo Vojenské hranice a turecké vojny, osobitý svet drevenej architektúry, sakrálna architektúra, bohaté lovecké a rybárske oblasti, vynikajúce kulinárske zážitky a cesty za vínom, značené cyklotrasy v dĺžke 440 km.

Mestá a obce, turistické združenia, dovolenkové destinácie

Mestá: (7) - Glina, Hrvatska Kostajnica, Kutina, Novska, Petrinja, Popovača, Sisak.
Obce : (12) - Donji Kukuruzari, Dvor, Gvozd, Hrvatska Dubica, Jasenovac, Lekenik, Lipovljani, Majur, Martinska Ves, Sunja, Topusko, Velika Ludina.

Mestá a obce:   Turistické združenie:   Destinácie:
Sisacko-moslavinská župa turizam-smz.hr dovolenka Str. Chorvátsko
mesto Sisak TZ Sisak dovolenka Sisak
mesto Glina TZ Glina dovolenka Glina
mesto Hrvatska Kostajnica TZ Hrvatska Kostajnica dovolenka Hrvatska Kostajnica
mesto Kutina TZ Kutina dovolenka Kutina
mesto Novska TZ Novska dovolenka Novska
mesto Petrinja TZ Petrinja dovolenka Petrinja
mesto Popovača TZ Popovača dovolenka Popovača
obec Donji Kukuruzari TZ Donji Kukuruzari dovolenka Donji Kukuruzari
obec Dvor TZ Dvor dovolenka Dvor
obec Gvozd TZ Gvozd dovolenka Gvozd
obec Hrvatska Dubica TZ Hrvatska Dubica dovolenka Hrvatska Dubica
obec Jasenovac TZ Jasenovac dovolenka Jasenovac
obec Lekenik TZO Lekenik dovolenka Lekenik
obec Lipovljani TZO Lipovljani dovolenka Lipovljani
obec Majur TZ Majur dovolenka Majur
obec Martinska Ves TZ Martinska Ves dovolenka Martinska Ves
obec Sunja TZ Sunja dovolenka Sunja
obec Topusko TZ-Topusko dovolenka Topusko
obec Velika Ludina TZ Velika Ludina dovolenka Velika Ludina

Cesty, ktorými donedávna prechádzali iba voľne žijúce živočíchy a bojovníci už zaznamenávajú kroky pribúdajúcich turistov. Oslavovaný tulák z Pinklec, ktorý príde preskúmať miestne zákutia, malebné a pokojné, je dnes vyzbrojený kamerami, fotoaparátmi, sprievodcami, internetovými technológiami, ale rovnako zaskočený a premýšľajúci nad magickým miestom, kde si pripomenie, aké to je, keď padá temnota pri západe slnka a pamätá vôňu dreva, ktoré horí v peci pod zažltnutými fasádami domov. Na tomto mieste je svet prostý, ale bohatý na emócie. Sotva je v Európe krajšie miesto pre dovolenku než tu, vám povedie so slzami miestni, ktorí svoj kraj milujú.

Mesto SISAK prvé záznamy o meste sú z čias Keltov 4. st. p.n.l. , neskôr z doby Rímskej. V časoch vlády Bélu IV. získala Sisak štatút mesta Pokojný život narušia vpády Turkov, ktorí sa 22. júna v roku 1593 dočkali veľkej porážky. Víťazstvo kresťanskej armády v Sisaku sa roznieslo po celej Európe, takže Sisak sa stal vzorom odporu. Pokojné obdobie 18. storočia podporuje rozvoj obchodných a dopravných ciest, ktoré majú vplyv na charakter Sisaku, kde s už nachádzajú kostol, škola, lekári a lekárnici, sklad obilia. V 19. st. sa stal Sisak najväčším chorvátskym riečnym prístavom, v roku 1874 sa Sisak stal slobodným kráľovským mestom. Po druhej svetovej vojne je mesto Sisak jedným z priemyselne najvyspelejších miest Chorvátska. Od 2. septembra 1991 do 7. augusta 1995 je mesto Sisak štyri roky pod hrozbou nepriateľských granátov vo vnútornej vojne o chorvátsku nezávislosť.

Mesto GLINA prvá zvesť sa spomína v spise z roku 1284. Významnejšia história sa viaže na turecké vpády, v Gline bola vybudovaná pevnosť na obranu proti Turkom v 18. storočí. V oblasti Gline začiatkom leta r. 1991 došlo k prvému veľkému ozbrojenému stretu v priebehu eskalácie srbskej agresie voči Chorvátsku. Traduje sa že v Gline vojna o nezávislosť začala a 6. 08. 1995 oslobodením aj skončila. Mesto Glina dnes svedčí ako pamätník.

Mesto HRVATSKA KOSTAJNICA prvé záznamy sa spomínajú v spisoch z 13. st. Kostajnica bola neskôr vydaná do rúk Turkom, od r. 1556 do r. 1688 bolo mesto súčasťou Osmanskej ríše. Roku 1871 Kostajnica obdržala status mesta. Úvodných 30 rokov dvadsiateho storočia znamenalo zlatý vek Kostajnice. Budujú sa parky, zalesňujú kopce, renovujú sa významné budovy zlepšuje sa občianska vybavenosť. Deštrukciu priniesli druhá svetová vojna, nasledovalo obdobie socialistickej Juhoslávie a zavŕšenie skazy boj o nezávislosť 1991-95. Dnešná Kostajnica hľadá nové smerovanie. Vzhľadom k miestnej hojnosti prírodných zdrojov sa Kostajnica v novom období obracia na nové odvetvia - remeslá, výroba zdravých potravín, pestovanie ovocia a cestovný ruch.

Mesto KUTINA rôznorodý región ponúka prírodné zaujímavosti, ktoré nenechaj nikoho ľahostajným. Existuje mnoho atrakcií, ktoré sa nachádzajú v tejto oblasti prírodných krás - Prírodný a Regionálny Park Moslavacké hory, archeologické lokality, náboženské dedičstvo, množstvo tradícií a kultúrnych podujatí. Nemalo by sa zabúdať na chute miestnej kuchyne, ktorá zdôrazňuje špecialitu "kapra" a pôvodne moslavinské víno "Škrlet".

Mesto NOVSKA mierne chladné zimy a teplé leto prispievajú k pohodlnému bývaniu, Novska je najzápadnejšie mesto Slavónska. Rozľahlá nížina ponúka bohatstvo rieky Posavina, ako aj krajinu neustále slnečných svahov v Psunji. Staré vodné zátišia Savy a rieky Lonja a Ilova dali miestnej krajine skutočne atraktívny ráz. Bohatý dubový les, pšeničné roviny a vinohrady svedčia o dlhodobej kultivácii prírody človekom.

Mesto PETRINJA sa nachádza na pravom brehu rieky Kupy, pri ústí rieky Petrinjčica. Mesto Petrinja je neoddeliteľnou súčasťou kraja Sisak. Vývoj je ovplyvnený priaznivou geografickou polohou. Mesto sa nachádza na križovatke ciest, ktoré spájajú severo-zápdné Chorvátsko, vrátane Zagrebu s Bánovinou a Bosnou a Hercegovinou, a oblasťami Kordun a Posavinou. Tradíciu má mäsiarska výroba, včelárstvo, vinárstvo, hrnčiarstvo, výroba krojov a miestny folklór. V meste sa nachádza množstvo historických budov, ktoré sú postupne rekonštruované.

Mesto POPOVAČA v krátkej dobe svojej existencie zaznamenalo mesto Popovača významný pokrok ekonomický aj turistický. Blízkosť diaľnice spájajúcej kraj s niektorými veľkými európskymi mestami, je dôležitým predpokladom pre kvalitu a pokrok v cestovnom ruchu. Popovača môže ponúknuť: Vinné Cesty s ochutnávkou vín s dôrazom namiestnu odrodu Škrlet. Zber vína je spoločenskou udalosťou vo všetkých osadách v oblasti Popovača. Zrúcanina stredovekého opevnenia, turistické a cykloturistické trasy, jazdiareň vo Voloder, archeologické náleziská Ciglenica v Osekovo. Cenné sakrálne objekty v Voloder, Popovaca, Osekovo, Horný Jelenskoj a drevené kaplnka z roku 1718 v Dolnom Gracenica. Zámok Erdödyovcov, v ktorom sa nachádza v neuropsychiatrická klinika. Najväčšiu chránenú oblasť mokradí.

 
   
Mapa župy Chorvátsko
klikacia mapa regióny Chorvátska
doprava, letenky, dovolenka, ck
blog, zájazdy, počasie, lyžovanie
 
  Chorvátske župy
kraje regióny okresy Chorvátska
župy, župné mestá, linky na oficiálne
domovské stránky žúp, cestovanie
 
   
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk
 
   
ISTRIA - Pazin KVARNER - Rijeka DALMÁCIA - Gospič DALMÁCIA - Zadar DALMÁCIA - Šibenik DALMÁCIA - Split DALMÁCIA - Dubrovník Karlovac - Karlovačka župania Sisak - Sisačko-moslavačka župania Zagreb - Zagrebačka  župania Krapina - Krapinsko-zagorska župania Varaždin - Varaždinska župania Čakovec - Medimurska župania Križevci - Koprivničko-križevačka župania Bjelovar - Bjelovarsko-bilogorska župania Virovitica - Virovitičko-podravska župania Osijek - Osječko-baranjska župania Požega - Požeško-slavonska župania Slavonski Brod - Brodsko-posavska župania Vukovar - Vukovarsko-srijemska župania mapa župy