Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka      mapa      doprava    |    zájazdy    |    lyžovanie    |    travel    |    reny   
 
 

Mapa župy Záhreb

 
MAPA CHORVÁTSKO:
Mapa dovolenka
Mapa počasie
Mapa župy
   • Pazin
   • Rijeka
   • Gospič
   • Zadar
   • Šibenik
   • Split
   • Dubrovnik
   • Karlovac
   • Sisak
   • Záhreb
   • Krapina
   • Varaždin
   • Čakovec
   • Križevci
   • Bjelovar
   • Virovitica
   • Osijek
   • Požega
   • Slavonski Brod
   • Vukovar
Auto-mapa
Pomocník
Navigácia: Chorvátsko > Mapa > Župy > Záhreb  
 
  klikacia mapa župy Zagreb  
  01  Pazin Istarska župania
  02  Rijeka Primorsko-goranska
  03  Gospič Ličko-senjska
  04  Zadar Zadarská
  05  Šibenik Šibensko-kninska
  06  Split Splitsko-dalmatinska
  07  Dubrovník Dubrovačko
  08  Karlovac Karlovačka
  09  Sisak Sisačko-moslavačka
•  10  Záhreb Zagrebačka
  11  Krapina Krapinsko-zagorska
  12  Varaždin Varaždinska
  13  Čakovec Medimurska
  14  Križevci Koprivnička-križevačka
  15  Bjelovar Bjelovarsko-bilogorska
  16  Virovitica Virovitičko-podravska
  17  Osijek Osječko-baranjska
  18  Požega Požeško-slavonska
  19  Slavonski Brod Brodsko-posavska
  20  Vukovar Vukovarsko-srijemska

Cestovný ruch Záhrebská župa / Záhreb

Záhrebská župa, archeologické výskumy dokazujú existenciu života v okolí dnešného Záhrebu už v dobe kamennej, okolo 35 000 p.n.l., neskoršie nálezy dokazujú osídlenie Ilýrov, pôvodných obyvateľov tejto časti Európy. Kelti z ďalekého severu prišli s najväčšou pravdepodobnosťou v 4. storočí p. n. l. Po nich postavili Rimania pri Andautónii neďaleko Záhrebu veľké upravené stredisko, o čom svedčí archeologický park v dnešnom Ščitarjeve. Záhreb, ako ho poznáme dnes a ktorý tvorí jeho historické jadro, vznikol v stredoveku na dvoch kopcoch: svetský Gradec, dnešný Gornji grad a kostol Kaptol. Prvá písomná zmienka o Záhrebe pochádza z roku 1094, keď uhorský kráľ Ladislav na ceste k Jadranu založil na Kaptole záhrebské biskupstvo.

Mestá a obce, turistické združenia, dovolenkové destinácie

Mestá: (10) Dugo Selo, Ivanić Grad, Jastrebarsko, Samobor, Sveta Nedelja, Sveti Ivan Zelina, Velika Gorica, Vrbovec, Záhreb, Zaprešić
Obce: (25) Bedenica, Bistra, Brckovljani, Brdovec, Dubrava, Dubravica, Farkaševac, Gradec, Jakovlje, Klinča Sela, Kloštar Ivanić, Krašić, Kravarsko, Križ, Luka, Marija Gorica, Orle, Pisarovina, Pokupsko, Preseka, Pušća, Rakovec, Rugvica, Stupnik, Žumberak.

Mestá a obce:   Turistické združenie:   Destinácie:
Záhrebská župa TZ Záhrebská dovolenka Záhreb
mesto Záhreb TZ Záhreb dovolenka Záhreb
mesto Dugo Selo TZ Dugo Selo grad Dugo Selo
mesto Ivanić Grad TZ Ivanić Grad grad Ivanić Grad
mesto Jastrebarsko TZ Jastrebarsko grad Jastrebarsko
mesto Samobor TZ Samobor grad Samobor
mesto Sveta Nedelja TZ Sveta Nedelja grad Sveta Nedelja
mesto Sveti Ivan Zelina TZ Sveti Ivan Zelina grad Sveti Ivan Zelina
mesto Velika Gorica TZ Velika Gorica grad Velika Gorica
mesto Vrbovec TZ Vrbovec grad Vrbovec
mesto Zaprešić TZ Zaprešić grad Zaprešić
obec Bedenica TZ Bedenica opčina Bedenica
obec Bistra TZ Bistra opčina Bistra
obec Brckovljani TZ Brckovljani opčina Brckovljani
obec Brdovec TZ Brdovec opčina Brdovec
obec Dubrava TZ Dubrava opčina Dubrava
obec Dubravica TZ Dubravica opčina Dubravica
obec Farkaševac TZ Farkaševac opčina Farkaševac
obec Gradec TZ Gradec opčina Gradec
obec Jakovlje TZ Jakovlje opčina Jakovlje
obec Klinča Sela TZ Klinča Sela opčina Klinča Sela
obec Kloštar Ivanić TZ Kloštar Ivanić opčina Kloštar Ivanić
obec Krašić TZ Krašić opčina Krašić
obec Kravarsko TZ Kravarsko opčina Kravarsko
obec Križ TZ Križ opčina Križ
obec Luka TZ Luka opčina Luka
obec Marija Gorica TZ Marija Gorica opčina Marija Gorica
obec Orle TZ Orle opčina Orle
obec Pisarovina TZ Pisarovina opčina Pisarovina
obec Pokupsko TZ Pokupsko opčina Pokupsko
obec Preseka TZ Preseka opčina Preseka
obec Pušća TZ Pušća opčina Pušća
obec Rakovec TZ Rakovec opčina Rakovec
obec Rugvica TZ Rugvica opčina Rugvica
obec Stupnik TZ Stupnik opčina Stupnik
obec Žumberak TZ Žumberak opčina Žumberak

Mesto Záhreb - jeho ulice a pamiatky - žili tisícročie. Napriek tomu meria svoju najväčšiu hodnotu v okamihu, keď nám dáva, krásu a osobnosť, s ktorými sa s nami delí. A on je tak oveľa väčší pre našu radosť, my bohatší pre priateľstvo s mestom, ktorého hodnoty ho zaradili do zoznamu európskych umeleckých miest a osobnosť do pokladnice nášho srdca. Mesto Záhreb, ktoré sa nachádza na geografickom, kultúrnom, historickom a politickom priesečníku východnej a západnej Európy, hlavného mesta Chorvátska, spája kontinentálny a stredomorský duch do osobitého celku. Záhreb je kultúrne, vedecké, ekonomické, politické a administratívne centrum Chorvátskej republiky so sídlom parlamentu, prezidenta a vlády. Priaznivá geografická poloha medzi Panónskou nížinou, okrajom Álp a Dinarmi umožnila spontánny vznik miesta voľnej komunikácie.

Mesto Dugo Selo sa nachádza v Záhrebskej župe. Záhrebská župa sa nachádza v centrálnej časti stredného Chorvátska. Hraničí so 6 krajmi, Karlovac a Sisak-Moslavina na juhu, Bjelovar-Bilogora a Koprivnica-Križevci na východe, Varaždin a Krapina-Zagorje na severe, Slovinská republika na západe, a ako prsteň - prerušené iba v malej časti severnej strany - obklopuje hlavné mesto Chorvátskej republiky Záhreb. Záhrebská župa je svojou rozlohou jednou z najväčších v tejto oblasti Chorvátska, ktorého výhodná geografická poloha, príjemné kontinentálne podnebie - mierne teplé podnebie, dobré dopravné spojenie a historické kultúrne dedičstvo majú obrovský vplyv na celkový rozvoj župy.

Mesto Ivanić Grad ako oblasť miestnej samosprávy tvorí 22 osád. Mesto pokrýva orientačnú oblasť merajúcu priemernú dĺžku v severojužnom smere asi 25,5 km a priemernú šírku v smere východ-západ 12,0 km (stredná časť) až do max. 21,0 km (severná časť). Celková rozloha je 173,57 km2. Mesto Ivanić Grad podľa svojej priestorovej polohy v rámci hraníc záhrebskej župy sa nachádza pozdĺž rieky Lonja, v meste Moslavina, v 103 metroch nad morom, pozdĺž hlavnej cesty diaľnica D-4 Záhreb - Lipovovac, štátnej cesty D-43 Bjelovar - Ivanić Grad, a regionálna cesta a železnica Záhreb - Vinkovci. Obsah pečate by mohol byť úzko spojený s polohou Ivanića Grada na ostrove Lonnje, kde mohlo byť toto staré osídlenie na tomto močaristom teréne obklopené takýmito rastlinami. Veža je určite symbolom obranného významu Ivanić-Grad, ktorý bol potvrdený výstavbou najstaršieho opevnenia záhrebských biskupov, až po renesančnú pevnosť, ktorá bola skutočne nepokorenou obrannou vežou v najkritickejších rokoch tureckých nájazdov a dobyva.

Mesto Jastrebarsko sa nachádza na polceste medzi Záhrebom a Karlovcom, na polceste medzi mestom a vidiekom, na polceste medzi mierom a ruchom mesta a spája tieto cesty do idylickej oblasti so zvláštnou dušou a domácou atmosférou. Región Jaska je jednou z najlepšie zachovaných častí prírody a malebných dedín a je skutočnou perlou Záhrebskej župy, Chorvátska a širšieho regiónu. Je obklopený slnečnými vinárskymi kopcami, je domovom mnohých rodinných fariem, miest na pikniky, lesov a mnohých ďalších krás. Spolu s naším najväčším bohatstvom a krištáľovo čistou pramenitou vodou je ideálnym miestom na život alebo relax. Staré a vznešené osady mesta Jastrebarsko vítajú príležitostných cestovateľov krásou svojich bielych a pestrofarebných kostýmov, pokladmi barokových kostolov, chutným občerstvením a oslavovaným dobrým nápojom. Ak je hrdý vtáčí jastrab prvou ochrannou známkou tohto mesta, jeho druhým symbolom je určite zelený list viniča.

Mesto Samobor zakaždým, keď sa pozriete na kopec s ruinami starého mesta Samobor, príde neodolateľná túžba ho navštíviť. Napriek tomu, že dnes je tam len niekoľko pozostatkov, hrad priťahuje a stále si zachováva moc, ktorú mal po celé stáročia nad trhovým mestom Samobor, ale aj vplyv, ktorý musel chrániť územie pred inými armádami. V priebehu storočí bolo mnoho kráľov a šľachticov pánmi mesta Samobor od českého kráľa Otokara, ktorý ho dal postaviť v roku 1268, pravdepodobne na mieste existujúcej stavby. Šľachtické rodiny Arpadović, Babonić, Anžuvinac, Frankopan, Erdody, kniežatá z Celje, Matija Korvin, rodiny Ungnad, Gruber, Auersperg, Kulmer, Kiepach, Alnoch a Montecuccoli, všetky zveľaďovali hrad a všetci v ňom žili.

Mesto Sveta Nedelja je malebné miesto neďaleko Záhrebu, ktoré sa týči vedľa starej samoborskej cesty a modernej diaľnice, ktorá spája Záhreb so slovinskými hranicami a ďalej s Európou. Sveta Nedelja sa prvýkrát spomína už v roku 1301 ako jedna z farností Záhrebskej arcidiecézy. Celá oblasť Veľkej nedele leží na nive Sávskej nížiny, opierajúcej sa o kmeň pohoria Samobor, ktoré vzniklo v mezozoiku pri vzniku triasu a kriedy. O imigrácii Chorvátov do týchto končín je málo spoľahlivých informácií a len z Ladislavovho grantu 2. polovica 13. storočia môžeme viac-menej sledovať historický priebeh vo Svete Nedelja. Totiž celá oblasť, až po Sávu, patrila majiteľom Okić-gradu a vtedajšia farnosť Sveta Nedelja je stále pod okićským dekanátom. Kerestinecké panstvo kúpil v roku 1560 gróf Peter II. Erdodyho, v roku 1575. novým majiteľom sa stal jeho syn Peter III. Bezpečný a pevný hrad v Kerestinci sa čoskoro stal trvalým sídlom rodu Erdodyovcov. Napriek tomu, že bol niekoľkokrát prestavaný a jeho súčasná podoba sa oproti pôvodnému stavu veľa zmenila, hrad v Kerestinci stále obsahuje výrazné fortifikačné prvky a je kultúrnou pamiatkou prvej kategórie.

Mesto Sveti Ivan Zelina má bohatú kultúrnu tradíciu. V 17. storočí tu začala fungovať základná škola. Nadaní študenti z oblasti Zelina študujú v Bolinji, Viedni a Grazi. Počas ilýrskeho obrodenia sa tu stretlo mnoho známych Ilýrov, v dome opáta Krizmana. Tu prichádzajú Vraz, Švear, Mlinarić unesení ilýrskym nadšením, na spôsob romantizmu vydáva Mlinarić prvé opisy regiónu Zelina. V roku 1870 vydal donjozelinský farár Dragutin Stražimir knihu „Vinogradar“ a vyznamenal sa osvetovou činnosťou vo vinohradníctve. V roku 1887 bola vo Sveti Ivan Zelina založená čitáreň a čoskoro knižnica. Vzniká niekoľko združení, ktoré obohacujú sociálny a kultúrny život miesta. Sveti Ivan Zelina je známy najmä početnými vinicami a výrobou kvalitných vín. V Zeline sa každoročne koná tradičná výstava vín severozápadného Chorvátska. Turisticky zaujímavá je najmä cesta, ktorá prechádza vinohradníckymi osadami regiónu Zelina. Je to príležitosť vstúpiť do vínnych pivníc známych zelinských vinohradníkov a zabaviť sa tam s vynikajúcimi miestnymi špecialitami a kvalitným vínom.

Mesto Velika Gorica bolo na historickej a politickej mape prvýkrát uvedené v roku 1228 ako sídlo farnosti. Odvtedy až dodnes prechádza turbulentnou históriou nesúcou sa na krídlach zmeny v širšom a užšom prostredí. Od tureckých vpádov, cez boje s veľmožmi, rokovania s kráľmi a zákazmi, až po svetové a miestne vojny, ktoré z neho urobili súčasť rôznych štátov a štátnych systémov, sa Turopolje a Velika Gorica menili, ale vždy zostali vlastné. Často v histórii boli Turopolje poslednou obranou Záhrebu - od tureckých výbojov po vlasť, v ktorej významne prispeli nielen na Kupe ako poslednej obrane hlavného mesta, ale na všetkých bojiskách v celom Chorvátsku.

Mesto Vrbovec vitajte v rodnom meste chorvátskeho grófa a bána Petara Zrinského; rodné mesto prvej novinárky v tejto časti Európy a slávnej spisovateľky Marije Jurić Zagorky (narodenej v obci Negovec, neďaleko Vrbovca); do mesta mäsa, salámy, klobásy, slaniny a škvarkov - mesta PIK Vrbovec a mesta podujatia „Čo jedli naši predkovia“. Vrbovec sa nachádza 32 km severovýchodne od Záhrebu. Správnu oblasť mesta Vrbovec tvorí 42 osád, v administratívnej oblasti mesta 14 797 obyvateľov. Medzi krásnymi štýlovými domami vo Vrbovci vyniká farský dvor postavený v roku 1818. Na cintoríne stojí za návštevu baroková kaplnka Troch svätých kráľov a mauzóleum rodiny de Piennes.

Mesto Zaprešić leží v bezprostrednej blízkosti chorvátskeho hlavného mesta, v severozápadnej časti Záhrebskej župy, sa nachádza Zaprešić, ktorý sa z prímestskej družice zrazu rozrástol na moderné mesto. Mesto Zaprešić a súvisiace osady (Hruševec Kupljenski, Kupljenovo, Pojatno, Šibice, Ivanec Bistranski a Jablanovec) sa rozprestiera na ploche 53 km2 a počet obyvateľov je podľa najnovších údajov o niečo viac ako 27 tisíc. Na základe bohatých prírodných zdrojov a slávnej minulosti, vďaka polohe hlavnej dopravnej tepny zo Záhrebu do západnej Európy, sa vyvíja množstvo projektov, pomocou ktorých Zaprešić získava charakteristiku mesta, kde sa príjemne a pohodlne žije. Pracovalo tu veľa velikánov chorvátskej politiky, kultúry a vedy. Najslávnejším obyvateľom Zaprešića a okolia bol však Ban Josip Jelačić, ktorý sa spolu s ďalšími reformnými procesmi zaslúžil aj o zrušenie poddanstva. Preto nie je prekvapujúce, že mesto Zaprešić oslavuje svoj deň 16. októbra, v deň narodenín bána Josipa Jelačića.

 
   
Mapa župy Chorvátsko
klikacia mapa regióny Chorvátska
doprava, letenky, dovolenka, ck
blog, zájazdy, počasie, lyžovanie
 
  Chorvátske župy
kraje regióny okresy Chorvátska
župy, župné mestá, linky na oficiálne
domovské stránky žúp, cestovanie
 
   
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk
 
   
ISTRIA - Pazin KVARNER - Rijeka DALMÁCIA - Gospič DALMÁCIA - Zadar DALMÁCIA - Šibenik DALMÁCIA - Split DALMÁCIA - Dubrovník Karlovac - Karlovačka župania Sisak - Sisačko-moslavačka župania Zagreb - Zagrebačka  župania Krapina - Krapinsko-zagorska župania Varaždin - Varaždinska župania Čakovec - Medimurska župania Križevci - Koprivničko-križevačka župania Bjelovar - Bjelovarsko-bilogorska župania Virovitica - Virovitičko-podravska župania Osijek - Osječko-baranjska župania Požega - Požeško-slavonska župania Slavonski Brod - Brodsko-posavska župania Vukovar - Vukovarsko-srijemska župania mapa župy