Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka    |    mapa    |    doprava    |    zájazdy      lyžovanie      travel    |    reny   
 
 

Ivica Kostelič

 
LYŽOVANIE:
Sljeme
Platak
Rudnik-Tršče
Bjelolasica
Čelimbaša
Begovo-Razdolje
Krasno
Petehovac-Delnice
Lička-Mukinje
Rezovačke-Krčevine
Tominac-Slatina
- - - - - - - - - - - - -
Lyžovanie mapa
Ivica Kostelič
Janica Kostelič
Lyžiarsky zväz HR
Svetový pohár
Bezpečnosť lyžovania
Lyže výstroj
Dámske lyže
Navigácia: Chorvátsko > Lyžovanie > Ivica Kostelič  
 
Lyžovanie v Chorvátsku preslávili súrodenci Kosteličovci. K lyžovaniu ich dostal asi najšťastnejší otec-lyžiar Ante Kostelič. Pod jeho vedením sa obe deti, dcéra Janica Kosteličová aj syn Ivica Kostelič vypracovali na najlepších lyžiarov sveta. Obaja dosiahli svoje víťazstvá s jednoznačným predstihom pred konkurenciou, bez akejokoľvek náhody, či "LTT" techniky. Mladšia dcéra Janica vystrelila do svetovej špičky prvá, už ako sedemnásťročná začala trápiť ženské slalomárky. Ivica si s kariérou dal trocha načas, až vo veku zrelého tridsiatnika (32) zasadol aj on na trón najlepšieho lyžiara planéty. Otec sa stal najúspešnejším trénerom.

Úspešnú kariéru súrodeneckej dvojice naštartovala mladšia sestra Janica, ktorá už v sedemnástich patrila medzi svetovú lyžiarsku elitu a v priebehu siedmych sezón získala tri veľké glóbusy. Ivica Kostelič na začiatku kariéry ukázal svetu svoje slalomárske schopnosti, keď sa stal držiteľom prvého malého glóbsu za slalom už v roku 2002. Kariéry a úspechy súrodencov boli veľmi previazané, najmä Ivica z pozície staršieho brata bral lyžovanie svojej sestry vážne a to významne ovplyvňovalo jeho vlastné úspechy. Až do ukončenia sestrinej kariéry patril Ivica k špičke mužského slalomu a podobne ako sestra bodoval aj v kombinačných závodoch.

Svetový pohár 2010-11

Jeho čas dozrieval postupne a vyvrcholenie nastalo v januári 2011. Vtedy Ivica Kostelič vyhral čo sa dalo, za mesiac nazbieral úctyhodných 1000 bodov vo svetovom pohári, čo patrí k ojedinelým výkonom. Fanúšikovia šaleli a Ivica v tejto sezóne získal dva malé aj vytúžený veľký glóbus. Celkové víťazstvo s výrazným náskokom pred konkurenciou si Ivica Kostelič užíval na pódiu v Lenzerheide spolu so ženskou víťazkou sezóny 2010-11 Mariou Riesch z Nemecka, ktorá svetový pohár 2010-11 získala najtesnejším víťazstvom pred Lindsey Vonn.

Domácim strediskom súrodencov Kosteličovcov je Sljeme, ktoré leží na kopci nad hlavným mestom Záhreb. Poskytuje skromnejšie podmienky, pokiaľ ide o množstvo zjazdoviek a kvalitu lanoviek, ale primeranú strmosť svahov na to, aby tu vyrástol lyžiarsky majster svetovej triedy. Pokročilé stupne trénovania samozrejme riešil otec a tréner Ante Kostelič, známy slalomový expert, lyžovaním v Alpách. Najkvalitnejšie lyžiarske strediská sú dnes dostupné. Každý kto má dostatok finančných prostriedkov môže dopriať svojim deťom vyrastať na tých najlepších kopcoch sveta. Takto vyrastali aj súrodenci Ivica a Janica Kostelič v alpskom prostredí.

Lyžiar akým je Ivica Kostelič precestuje počas svojej kariéry všetky lyžiarske strediská. Niektoré závodnikovi sadnú, darí sa mu tam vyhrávať a má ich radšej, iné mu celkom nesedia a nedarí sa mu na ich zjazdovkách. Medzi Ivicove obľúbené iste patrí švajčiarske lyžiarske stredisko Wengen, kde sa zapísal medzi najčastejších víťazov. Jeho meno figuruje v listinách víťazov 5 krát podobne ako Benjamin Raich, Toni Sailer, alebo Karl Schranz. Ivica Kostelič je dlhoročným jazdcom značky Fischer, lyže a lyžiarsku výstroj nemení, podobne ako to robila jeho sestra so značkou Salomon. Na jej adresu sa vyjadruje s bratskou láskavosťou, tvrdí že janica je "the best", rád výletuje na jachte a potápa sa v Jadranskom mori, hrá na gitare, miluje zábavu a dobré jedlo.

 
    Lyžovanie Chorvátsko
lyžovanie s výhľadom na more
lyžiarske strediská v Chorvátsku
legendy svetového lyžovania
 
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk