Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka    |    mapa    |    doprava    |    zájazdy    |    lyžovanie      travel      reny   
 
pozdrav Chorvátsko  

Winnetou

 
TRAVEL
Cestovanie
Destinácia
Počasie
Blog
Linky
Lastminute
Obrázky
Winnetou
    • Slávni Indiáni

Navigácia: Chorvátsko > Travel > Winnetou  
 

Winnetou náčelník Apačov Mescaleros, hrdina najslávnejšieho dobrodružného románu, prináša na svet mier medzi pôvodných obyvateľov, Indiánov a bielych prisťahovalcov. Dobrodružný román Winnetou (Vinetú) z prostredia divokého západu, napísal Karl May v roku 1928. Meno Winnetou (Horiaca voda) sa prvýkrát objavuje v poviedke Old Firehand z roku 1875. Trojdielny Film z roku 1963 zhliadlo 12,5 milióna divákov a je druhým najnavštevovanejším filmom v československých kinách, po filme Poklad na Striebornom jazere (1962),

Na severoamerickej pôde sa v minulých storočiach stretli v krutom boji dve plemená: červené a biele. Bieli prišli do Nového sveta so sladkým úsmevom na perách a červení ich privítali s otvoreným náručím. Ale neskôr sa k americkým brehom začali valiť prúdy vysťahovalcov z Európy: miesto sladkých rečí zahrmeli pušky, miesto znášanlivosti zavládla nenávisť. Rozpútal sa nemilosrdný boj o územie. Bola to, pravda, historická nevyhnutnosť, no mohlo sa to uskutočňovať bez krutosti a vraždenia.

Hoci Karl May - autor románu Winnetou - v Amerike nebol, chápal nevyhnutnosť belošskej rozpínavosti, no chápal aj tragické položenie indiánskych kmeňov. Preto v tomto románe vyslovuje hnev a rozhorčenie, obžalúva ľudskú krutosť a bezcitnosť, bojuje proti nezmyselnému vraždeniu a rasizmu. Hlavní hrdinovia, Apač Winnetou a beloch Old Shatterhand, sú symbolom zbratania ľudstva, statočnosti, ozajstného priateľstva a hrdinstva. No prídu si na svoje aj čitatelia, ktorí túžia po romantike a dobrodružstvách, pretože dej tohto Mayovho románu je naozaj vzrušujúci.

Náčelník Winnetou prináša mier celému svetu

ktorý videlo 13,2 milióna divákov. V tom čase malo Československo 14 miliónov obyvateľov, takže spomínané filmy videl takmer každý z nich. Druhý diel bol natočený v roku 1964 a tretí o rok neskôr. Celosvetovo film videlo viac ako 100 miliónov divákov. V ZSSR sa predalo viac ako 56 miliónov lístkov. Natáčalo sa prevažne v Juhoslávii, prekásne prostredie zabezpečili Plitvické jazerá. Winnetou je symbolom mieru, lásky a bratstva medzi ľuďmi. Jeho biely brat Old Shatterhand je bojovníkom za spravodlivosť, čestný, charakterný, oplývajúci mimoriadnou fyzickou silou, bystrým úsudkom a šarmom. Spoločne sa snažia zjednotiť Indiánov a uzavrieť mier s Bielym otcom.

Slávni Indiáni

Agate Arrow Point, Always Riding, Arkikita, Big Bear, Big Chief, Big Elk, Big Razor, Big Snake, Black Eye, Black Hawk Dakota, Black Hawk Sac, British, Bull Head, Cayatanita, Chief Gall, Chief Joseph, Clam Fish, Crow's Breast, Deer Ham, Geronimo, Great Bear, Great War Chief, Grey Eagle, Hairy Bear, Iron Bull, John Grass, John Yellow Flower, Keokuk, Keokuk's Son, King of the Crows, Lean Wolf, Mad Bear, Man and Chief, Many Horns, Noon Day, Red Bird, Red Cloud, Red Shirt, Red Thunder, Rushing Bear, Sitting Bull, Spotted Tail, Striker, True Eagle, War Captain, Wetcúnie, White Shield, White Swan, Young Black Dog, Young Whirlwind.

Winnetou I

Rozsiahlymi pustatinami americkej prérie znejú výbuchy dynamitu a hlasy bielych robotníkov, ktorí naprieč územím indiánov stavajú dráhu pre "ohnivého koňa". Na Divoký západ prichádza mladý nemecký geometer, aby prešetril, prečo sa železnica spoločnosti Veľká Západná Železná Dráha stavia cez výsostné územie Apačov, hoci bola pôvodne plánovaná po hraniciach ich územia. Zoznámi sa pritom s ľuďmi a udalosťami, ktoré zásadne ovplyvnia jeho život. Zistí, že zmeny plánov má na svedomí zloduch Santer, ktorý chce skrátením trate ušetriť peniaze pre seba. Nedbá ani na hrozbu vojny s Indiánmi, ktorú týmto konaním môže vyvolať. Santer sa spojí s Kiowami, nepriateľským kmeňom Apačov. Mladý inžinier, ktorý si svojou statočnosťou a silou veľmi rýchlo vyslúži slávne meno od zálesákov Old Shaterhand však nehodlá podliakovi Santerovi ustúpiť a spoločne s náčelníkom Winnetouom mu skrížia plány. Podarí sa udržať pôvodné plány výstavby železnice a vzácny mier medzi Indiánmi a belochmi?

Čítaj knihu na -> Winnetou I (pdf)

Winnetou II, červený gentleman

Čerství bratia Winnetou a Old Shatterhand spoločne bojujú proti bande ohrozujúcej pokojný život indiánov a belochov. Syn plukovníka, veliaceho miestnej pevnosti, je zajatý indiánmi oplácajúcimi vypaľovanie a ničenie svojich dedín, má byť umučený. Na zákrok Winnetoua, ktorý je spolu s Old Shatterhandom propagátorom myšlienky priateľstva a mieru medzi indiánmi a belochmi, je spolu so svojimi druhmi oslobodený. Mladý poručík sa zamiluje do Ribany, dcéry náčelníka, tá však miluje Winnetoua, ktorý jej lásku opätuje. Usiluje sa však o to, aby sa zišli náčelníci indiánskych kmeňov s plukovníkom a potvrdili mier riadnou zmluvou. V tejto chvíli je však jedna z indiánskych dedín prepadnutá banditami. Opätovnému vykopaniu vojnovej sekery zabráni plukovníkov syn, keď požiada Ribanu o ruku. Pre Winnetoua tým nastanú najťažšie časy v živote. Obetuje svoju lásku pre udržanie mieru, alebo sa roztočí vojnové šialenstvo, aké svet nevidel?

Čítaj knihu na -> Winnetou II (pdf)

Winnetou III, posledný výstrel

Réžie záverečného dielu trilógie sa opäť zhostil popredný nemecký filmový profesionál Harald Reinl, ktorý je podpísaný už pod predchádzajúcimi dvoma časťami trilógie aj filmom Poklad na Striebornom jazere. Vedľa samozrejmej účasti hlavných hrdinov - Pierre Brice a Lex Barker - dostal tentoraz väčší priestor Ralf Wolter, predstaviteľ obľúbeného Sama Hawkensa. Úloha dievčaťa v ťažkostiach pripadla francúzskej modelke Sophie Hardyové. Ako hlavný záporák sa potom divákom do pamäti nezmazateľne zapísal taliansky herec Rik Battaglia, ktorý sa predtým objavil vo vedľajších partoch mayoviek z konkurenčnej produkcie Artura Braunera. Dojímavý záver filmu a štedrá produkcia sa postarali o vysoké renomé u fanúšikov mayoviek. Podarilo sa filmárom naplniť zámery autora románu?

Čítaj knihu na -> Winnetou III (pdf)

 
   
Slávni Indiáni
Dovolenka v Chorvátsku, Plitvické
jazerá, natáčanie filmu Winnetou
náčelníci bojujúci za práva svojho
ľudu, za slobodu, slávu a mier.
 
     
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk