Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka    |    mapa    |    doprava    |    zájazdy      lyžovanie      travel    |    reny   
 
 

Svetový pohár v lyžovaní Záhreb

 
LYŽOVANIE:
Sljeme
Platak
Rudnik-Tršče
Bjelolasica
Čelimbaša
Begovo-Razdolje
Krasno
Petehovac-Delnice
Lička-Mukinje
Rezovačke-Krčevine
Tominac-Slatina
- - - - - - - - - - - - -
Lyžovanie mapa
Ivica Kostelič
Janica Kostelič
Lyžiarsky zväz HR
Svetový pohár
Bezpečnosť lyžovania
Lyže výstroj
Dámske lyže
Navigácia: Chorvátsko > Lyžovanie > Svetový pohár  
 
Lyžovanie v Chorvátsku zaznamenalo významnú udalosť 20. januára 2005, keď bolo stredisko Sljeme po prvý krát usporiadateľom pretekov svetového pohára žien. Svetový pohár v lyžovaní Záhreb sa konal najmä vďaka úspechom Janici a Ivicu Kosteličovcov v seriáli pretekov svetového pohára. Medzinárodná lyžiarska federácia schválila prihlášku Sljeme, domáceho lyžiarskeho strediska oboch chorvátskych súrodencov, usporiadavať preteky svetového pohára. Prvé tri ročníky sa konali v Sljeme iba ženské preteky v slalome, od roku 2008 jazdia na zjazdovke v Sljeme jeden deň slalom ženy a druhý deň slalom muži.

Od roku 2009 je slalomárske podujatie v Záhrebe zaraďované hneď ako prvý januárový, ponovoročný závod. Musíme uznať, že Sljeme si zaslúžilo svoje pravidelné miesto v seriáli pretekov svetového pohára. Technické zabezpečenie a servis v zákulisí maká na plné obrátky, pretože jediné, čo nebolo tomuto podujatiu dopriate sú prírodné podmienky. Tie nahrádza pracovitosť organizátorov. Snehové podmienky na kopci nad mestom Zagreb sú každoročne obávanou oblasťou. Miestni vyrábajú a spevňujú zjazdovku, koľko im počasie dovolí. Medzinárodná organizácia FIS vyšla v ústrety zasa termínom, ktorý je v strede zimy. Iný napríklad februárový, alebo marcový termín by už znamenal vážne problémy v prípade nepriazne počasia.

Takto je Svetový pohár v lyžovaní Záhreb ukážkou, že keď sa veľmi chce a všetci si vyhovejú navzájom, tak sa dá zaradiť do zoznamu vrcholových pretekov aj nealpská krajina a s horšími východiskovými podmienkami a zvýšeným úsilím usporiadateľov dokáže pripraviť adekvátne športové podujatie. Nemalé dopady sú aj na rozvoj a podporu širokého povedomia o lyžovaní v tejto netypickej krajine. Rovnako aj lyžiarsky vyspelý svet sleduje s rešpektom umenie lyžiarov aj organizátorov z Chorvátska. Kiež by sa aj Slovenské lyžovanie dočkalo takýchto úspechov na medzinárodnom poli ako lyžovanie v Chorvátsku, veď terénmi disponujeme rozhodne kvalitnejšími a umenie našich pretekárov už začína byť viditeľné. Snáď už budeme čakať iba na schopnosti manažerov SLA, kedy sa im podarí dostatočne zaujať medzinárodnú lyžiarsku organizáciu FIS.

Snow Queen Trophy

V tejto súvislosti je potrebné vyjadriť skutočný obdiv nad prácou celej rodiny Kosteličovcov, dnes už nie len otca a trenéra, ktorý to celé na začiatku spískal, ale už aj jeho dcéry Janice, ktorá je patrónkou chorvátskych pretekov a do-dnešným vzorom mnohých mladých dievčat s ambíciami byť vo vrcholovej svetovej lyžiarskej spoločnosti. Pohoďák a sympaťák syn a brat Ivica Kostelič, ktorému sa po získaní svetového glóbusu 2011 začína ozývať stárnúce, ubolené a doráňané telo, asi ešte pár rokov poteší oko znalcov slalomového oblúka a kombinačného umenia, ale odsun z vrcholu je zrejme neodvratný. Ivicovým cieľom do ďalších rokov kariéry závodníka a srdcovou túžbou je víťazstvo práve tu doma v slalome na zjazdovke v Zagrebe.

Každý začiatok nového roku vyšpikuje Ivica svoj výkon a lyže práve v prvom novoročnom závode na domácom snehu, ktorý žiaľ nikdy ešte nevyhral (do r. 2013 pozn. redaktora) ale vždy ho domáce preteky vyburcovali k nasledujúcim výborným výkonom vo veľkých podujatiach ako sú Adelboden, Wengen, Kitzbuhel, Schladming. Kto si pamätá rekordných januárových 1000 bodov zo sezóny 2011, vie o čom je reč. Kosteličove vtipy o tom, že bude musieť lyžovať, dokiaľ nevyhrá domáci slalom pripomínajú snahy legendárneho Didiera Cuche, ktoý už zavesil lyže na klinec, ale počas aktívnej kariéry vyhral množstvo, takmer každý zjazd zo seriálu svetového pohára, napríklad najťažší zjazd v Kitzbuheli až štyri krát, ale domáci zjazd vo švajčiarskom Wengene nedal. Tak to v športe chodí, ale držíme Ivicovi palce, aby nemusel závodiť do päťdesiatky a mohol zachrániť povesť rodiny, lebo ani Janica Kostelič v Zagrebe sveťák ani titul "Snow Queen Trophy" nevyhrala.

Lyžovanie Záhreb

Chorvátska metropola Záhreb, naberá na kredibilite, stáva sa mestom, ktoré ponúka nie len v lete záujemcom o poznávacie zájazdy svoju architektúru, históriu, umenie a životný štýl. Lyžovanie sa postaralo o príťažlivosť hlavného mesta Chorvátska aj pre fanúšikov zimy, takže sa stáva celoročnou destináciou. Počas svetového pohára je Záhreb preplnený fanúšikmi lyžovania. Aby organizátori niečo neopomenuli, zaraďujú druhé kolo na večerné hodiny, slalom sa pri umelom osvetlení stáva ešte lákavejší a divácky zaujímavejší. Touto cestou sa po pôvodnom vzore najprestížnejšieho slalomu v Schladmingu, ktorý sa jazdí zásadne pri osvetlení, vydávajú postupne všetky lyžiarske strediská.

Chorvátsky lyžiarsky zväz začína produkovať ďalšie mladé tváre, ktoré sa predstavujú vo svetových súťažiach a je len otázkou času, kedy sa presadia aj ďalšie lyžiarske strediská napríklad Platak s jedinečným výhľadom na more, alebo olympijské stredisko Bjelolasica, ktorým zatiaľ chýbajú investície aby sa mohli aspoň v oblasti technického zabezpečenia vypracovať na slušný európsky štandard. Prijatím Chorvátska do Európskej únie a možno aj Euro zóny sa vyhliadky na vylepšovanie podmienok nie len letného dovolenkovania, ktoré je pre krajinu prioritou, ale aj lyžovania zlepšujú. Lyžovanie Záhreb sa dostáva do svetového povedomia nie tým, žeby stredisko disponovalo stovkami kilometrov kvalitných lyžiarskych svahov, ale pre obrovskú zanietenosť ľudí, ktorí sa pohybujú okolo lyžovania. Aj z mála sa dá urobiť niečo poriadne, keď sa do veci oprú ctižiadostivý milovníci lyžovania.

 
    Lyžovanie Chorvátsko
lyžovanie s výhľadom na more
lyžiarske strediská v Chorvátsku
legendy svetového lyžovania
 
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk