Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka    |    mapa    |    doprava    |    zájazdy      lyžovanie      travel    |    reny   
 
 

Janica Kostelič

 
LYŽOVANIE:
Sljeme
Platak
Rudnik-Tršče
Bjelolasica
Čelimbaša
Begovo-Razdolje
Krasno
Petehovac-Delnice
Lička-Mukinje
Rezovačke-Krčevine
Tominac-Slatina
- - - - - - - - - - - - -
Lyžovanie mapa
Ivica Kostelič
Janica Kostelič
Lyžiarsky zväz HR
Svetový pohár
Bezpečnosť lyžovania
Lyže výstroj
Dámske lyže
Navigácia: Chorvátsko > Lyžovanie > Janica Kostelič  
 
Lyžovanie v Chorvátsku preslávili dvaja súrodenci Janica Kostelič a jej brat Ivica Kostelič. Mladšia sestra začala písať chorvátske dejiny lyžovania o dva roky skôr ako starší brat. Vo svetovom pohári sa presadila už v roku 1999, kedy skončila celkovo jedenásta. Jej najsilnejšou disciplínou sa ukazovala kombinácia, súčet slalomu a zjazdu, v ktorej mladá 17 ročná Chorvátka skončila štvrtá. Držiteľka troch veľkých glóbusov z rokov 2001, 2003, 2006, šiestich olympijských medailí a piatich titulov majsterky sveta patrí dodnes k vzorom pre dievčatá lyžujúce na najvyššej svetovej úrovni. Množstvo rekordov Janice Kostelič ostáva v ríši snov.

Po ukončení vlastnej lyžiarskej kariéry sa Janica Kostelič stáva spolutrénerkou svojho brata Ivicu a privádza ho k životnému úspechu zisku veľkého glóbusu v sezóne 2011. Janica tým dosiahla ďalší svoj obrovský triumf a svetový rekord, keď ako žena trénerka privádza mužského závodníka k titulu. Hlavným trénerom brata stále ostáva otec, ale významný vlyv na brata, jej vlastné skúsenosti z víťazenia v závodoch a psychická podpora doplnili potrebné podklady aj pre Ivicov maximálny úspech. Oboch súrodencov odchovalo lyžiarske stredisko Sljeme pri Záhrebe, odkiaľ rodina Kosteličovcov pochádza a kde vďaka nim zakotvil aj svetový pohár, súťaž o kráľovnú slalomu "Snow Queen Trophy" s výraznou finančnou dotáciou.

Úspechy, víťazstvá a rekordy Janice Kostelič

Prvé víťazstvo vo sveťáku 17. januára 1999 bolo za kombináciu v rakúskom Svätom Antone. Toto víťazstvo si Janica Kostelič nadelila k sedemnástim narodeninám, ktoré oslávila len pred necelými dvoma týždňami. Len dva mesiace skôr 21. novembra 1999 vystúpila prvý krát na stupne víťazov (3), fajn darček k narodeninám bratovi Ivicovi (23.nov.). Týmto celému svetu naznačila hviezdne pokračovanie v nasledujúcich sezónach.

Prvá víťazná sezóna SP 2000-01 sa dostavuje tiež zavčasu. Koncom roka 2010 začína šnúrou 7 víťazstiev v deviatich slalomoch, prvý bol v USA Park City, nasledovali víťazstvá v Aspen, Sestriere, Semmering, potom zaváhanie v Maribore (4), ale opäť víťazstvá v slalomoch Flachau, Ofterschwang, Garmisch-Partenkirchen a vo finálovom slalome v Are len preberá glóbus za slalom, napriek jedenástemu umiestneniu. Pridáva glóbus z kombinácie aj veľký glóbus, keď celkovo poráža o sedem rokov staršiu rakúšanku Goetschlovú o 67 bodov.

Olympiáda 2002 USA štyri medaily znamenajú obrovský úspech a rekord nie len v zjazdové lyžovanie. Janica sa stáva suverénne najúspešnejším lyžiarom na jednej olympiáde. Získava tri zlaté za slalom, obrovský slalom a kombináciu. Strieborná medaila zo super-G dopĺňa zbierku. V históri ZOH sa podobnému úspechu priblížili Kjetil Andre Aamodt z Nórska, ktorý vlastní 4 zlaté, 2 strieborné a 2 bronzové, nazbierané v priebehu 14 rokov na štyroch olympiádach. Alberto Tomba z Talianska vlastní tri zlaté a dve strieborné z troch olympiád. Vreni Schneider zo Švajčiarska získala tri zlaté, a po jednej striebornej a bronzovej na dvoch olympiádach.

Druhé víťazstvo v SP 2002-03. Po náročnej olympijskej sezóne a vyčerpaniu tromfov v podobe olympijských medailí ostalo Janici vo svetovom pohári 2001-02 len štrnáste miesto. Opäť sa sústredí na kolotoč závodov svetového pohára 2002-03. S plným nasadením a s dvanástimi pódiovými umiestneniami získava znova troj glóbusový zisk za slalom, kombináciu a veľký glóbus. Celkové víťazstvo ziskom 1570 bodov je jednoznačné, takmer o 500 bodov pred druhou v poradí Taliankou Putzerovou (1100 b.). Veľký význam malo zlepšenie v ďalšej disciplíne, ktorou sa stáva obrovský slalom. Janica Kostelič skončila v tejto disciplíne tretia.

Majstrovstvá sveta 2003 St. Moritz 2 zlaté, Janica potvrdzuje jej dominantné postavenie v disciplínach slalom a kombinácia. V oboch získava zlaté medaily a stáva sa dvojnásobnou majsterkou sveta spolu s víťazstvom veľkého glóbusu vo svetovom pohári 2002-03 patrí sezóna 2003 medzi mimoriadne úspešné.

Po namáhavej sezóne 2002-03 sa tím lekárov púšťa do údržby v podobe niekoľkých operácií kolena a v januári 2004 vážnej operácie štítnej žľazy. Janica vynecháva sezónu 2003-04 a vracia sa k lyžovaniu až po zotavení na jeseň roku 2004, kedy sa snaží dostať do bývalej formy. Sezóna 2004-05 prináša okrem SP aj majstrovstvá sveta v talianskom lyžiarskom stredisku Santa Caterina. Čo jej prinesie nová náročná sezóna? Janica opäť štartuje vo všetkých závodoch, napriek tomu že kolená nie sú v úplnom poriadku.

Druhé miesto SP 2004-05 Janica prehráva súboj o veľký glóbus tesne o tri body (1356) za Švédkou Anja Paerson (1359), ktorá predchádzajúci ročník aj vďaka neúčasti Janice Kostelič vyhrala a chuť jej evidentne ostala aj do tejto sezóny. Silnou stránkou Švédky je univerzálnosť. Veľký glóbus však nepodporili v jej podaní žiadne malé. Janica obhájila svoj malý glóbus za kombináciu. Napínavosť posledného závodu v obrovskom slalome vo finálovom stredisku Lenzerheide pamätníci spomínajú dodnes.

Majstrovstvá sveta 2005 Santa Caterina 3 zlaté, talianske stredisko neďaleko Bormia, kde prebiehali súťaže mužov, prinieslo Janici ďalší významný úspech. Tri tituly majsterky sveta 2005 v slalome, kombinácii a zjazde.

Tretie víťazstvo SP 2005-06 do novej sezóny, kde čakajú v poslednej tretine sveťákových pretekov ZOH v talianskom Sestriere, nastúpila Janica s charakteristickým zanietením. Po skúsenosti s prehrou o tri body už nechcela nič ponechať náhode. Sedemnástimi pódiovými vystúpeniami získala tretí veľký glóbus v kariére. Podopierali ho už tradične malé glóbusy za slalom a kombináciu, Janica navyše zopakovala tretie miesto v obráku z predminulej sezóny. Štvrtá skončila v zjazde a piata v super-G.

Zbierka rekordov a úspechov poukazuje aj na univerzálnosť Janice Kostelič. Spolu s Petrou Kronbergerovou sa stáva jednou z dvoch žien, ktorým sa podarilo zvíťaziť vo všetkých lyžiarských disciplínach v jednej sezóne, t.j. zjazd, obrák, slalom, super-G aj kombinácia. V poslednej sezóne SP 2006 víťazí Janica Kostelič s takým nasadením, že dosahuje svetový pohár s ženským bodovým rekordom 1970 bodov za sezónu.

OH 2006 Torino jedna zlatá jedna strieborná, druhé olympijské hry talentovanej Chorvátky boli poznačené bolesťami, vyčerpaním. Podobná ctižiadostivosť a nasadenie sa vidí zriedka. Štartovanie v celom rozsahu disciplín počas celej sezóny je extrémne namáhavé, navyše ak lyžiar trpí na nohy, je to asi najnepríjemnejšie miesto na problémy. V slalome sa dostavila nová silná konkurencia v podobe Tanji Poutiajnen, Anji Paerson a hlavne Rakúšanky Marlies Schild. Janica získala na druhej olympiáde dve medaily, striebornú za super-G a zlato z kombinácie.

Zdravotné problémy počas celej kariéry

Janica je príkladom aj v oblasti prekonávania zdravotných problémov. Koncom januára roku 2004 sa Janica podrobila vážnej operácii štítnej žľazy, pritom ju celou kariérou sprevádzali problémy s kolenami. Kvôli bolesti pravého kolena sa v roku 2003 podrobila štyrom jeho operáciám. Všetky problémy sa podarilo opäť prekonať a dostáva sa do hry o body aj v sezóne 2004-5. Vyvrcholenie výkonnosti nastáva v svetovom pohári 2005-6, ktorý je zároveň posledným v jej kariére. Svoju kariéru Janica Kostelič ukončila oficiálne až na konci sezóny 2006-7, ktorú však zo zdravotných dôvodov musela celú vynechať. Zaujímavé bolo sledovať, ako prípadnými problémami a výpadkami lyžovania Janice bol ovplyvnený brat Ivica Kostelič a jeho lyžovanie v SP.

Poslednou aktívnou sezónou boli roky 2005-6 kedy Janica dosiahla sedemnásť pódiových vystúpení v SP, umiestnila sa vo všetkých piatich disciplínach do piateho miesta, prvá v slalome, prvá v kombinácii, tretia v obráku, štvrtá v zjazde a piata v super obrovskom slalome. Odchádza z lyžiarskej svetovej scény na vrchole výkonnosti, predčasne vo veku 24 rokov pre zdravotné problémy, ktoré ju trápili takmer počas celej kariéry.

V súčasnosti sa venuje naďalej svojej záľube, ktorou je samozrejme lyžovanie, angažuje sa doma v zákulisí najvyššej úrovne chorvátskeho lyžovania, je považovaná za najlepšiu lyžiarku nie len v Chorvátsku, ale vďaka úspechom, ktoré dosiahla je objektívne najúspešnejším športovcom v ére zimných olympiád. Množstvo z jej rekordov ostane pre iných najpravdepodobnejšie nedosiahnuteľných, len z ríše snov. Úspech Janice Kostelič možno zhrnúť najlepšie slovami jej otca, ktorý u nej vyzdvihuje absenciu trémy a u oboch detí Janice aj Ivicu neskutočnú lásku k lyžovaniu. Spomína, že každé spoločné lyžovanie musel zakaždým ukončiť on otec.

Brat na Janici vyzdvihol jej psychickú odolnosť a nespornú výhodu v tom, že stále trénovali spolu a teda mala za sparingpartnera lyžiara muža, čo je nesporná výhoda v súperení so ženami. Janica priznáva, že je veľmi tvrdohlavá, čo je asi charakteristika každého kozorožca, miluje lyžovanie aj keď nejde o nič, len sa voziť v čerstvo napadnutom snehu. Za cieľ si kládla najvyššie méty, zlato z OH a to sa jej niekoľkonásobne vyplnilo.

Janica Kostelič používala celú kariéru lyže a výstroj značky Solomon, domáce lyžiarske stredisko Sljeme pri Záhrebe bolo miestom, kde Kosteličovci vyrástli, ktoré však ani jeden z dvojice súrodencov nezdolali počas pretekov svetového pohára. Domáce miesto má niekedy takúto úlohu, neslúži na zdolávanie, ale napríklad na energetické podhubie a podporu pretekára. Janica sa neskôr presťahovala zo Záhrebu do prístavného mesta Rijeka v regióne Kvarner, ktoré slúži ako druhé najvýznamnejšie lyžiarske centrum v Chorvátsku. Prímestské lyžiarske stredisko Platak poskytuje výborné služby v zime, večerné lyžovanie dostupné iba pár kilometrov z hlavného mesta a v slnečné dni krásne výhľady na more z lyžiarskych svahov.

 
    Lyžovanie Chorvátsko
lyžovanie s výhľadom na more
lyžiarske strediská v Chorvátsku
legendy svetového lyžovania
 
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk