Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka      mapa      doprava    |    zájazdy    |    lyžovanie    |    travel    |    reny   
 
 

Mapa župy Gospič

 
MAPA CHORVÁTSKO:
Mapa dovolenka
Mapa počasie
Mapa župy
   • Pazin
   • Rijeka
   • Gospič
   • Zadar
   • Šibenik
   • Split
   • Dubrovnik
   • Karlovac
   • Sisak
   • Záhreb
   • Krapina
   • Varaždin
   • Čakovec
   • Križevci
   • Bjelovar
   • Virovitica
   • Osijek
   • Požega
   • Slavonski Brod
   • Vukovar
Auto-mapa
Pomocník
Navigácia: Chorvátsko > Mapa > Župy > Gospič  
 
   
  01  Pazin Istarska župania
  02  Rijeka Primorsko-goranska
•  03  Gospič Ličko-senjska
  04  Zadar Zadarská
  05  Šibenik Šibensko-kninska
  06  Split Splitsko-dalmatinska
  07  Dubrovník Dubrovačko
  08  Karlovac Karlovačka
  09  Sisak Sisačko-moslavačka
  10  Záhreb Zagrebačka
  11  Krapina Krapinsko-zagorska
  12  Varaždin Varaždinska
  13  Čakovec Medimurska
  14  Križevci Koprivnička-križevačka
  15  Bjelovar Bjelovarsko-bilogorska
  16  Virovitica Virovitičko-podravska
  17  Osijek Osječko-baranjska
  18  Požega Požeško-slavonska
  19  Slavonski Brod Brodsko-posavska
  20  Vukovar Vukovarsko-srijemska

Cestovanie Gospič - Ličko Senjská župa / Gospič

Najväčšie a krajské mesto Gospič má takmer 13.000 obyvateľov, najväčší ostrov v kraji je ostrov Pag. Najvyšie pohorie v kraji je Velebit a v ňom najvyšší vrch Vaganski (1.757 m). Vzhľadom k rýchlemu zhoršovaniu životného prostredia a erózii prírodných zdrojov sa do centra pozornosti moderných ľudí stále viac dostáva životné prostredie, čistý vzduch a pitná voda. Oblasti zachovalých prírodných zdrojov, ako je oblasť Lika-Senj, ostáva stále atraktívnou turistickou destináciou.

Vidiecka turistika v zakonzervovanej jednoduchosti ponúka zelenajúce sa prostredie a výrazne zachovaný vidiecky charakter v kontinentálnej časti kraja. Je ideálny pre pokojnú dovolenku uprostred pôvodného vidieckeho prostredia. Najúplnejšie požiadavky pre dovolenku vo vidieckom štýle poskytne údolie parku Velebit, Kutarevo a Krasno.

Mestá, obce a turistické združenia

Mestá (4): Gospič, Otočac, Novalja, Senj
Obce (8): Brinje, Donji Lapac, Karlobag, Lovinac, Perušić, Plitvické jezerá, Udbina, Vrhovine.

Mestá a obce:   Turistické združenie:   Destinácie:
Ličko-Senjská župa TZ Lika dovolenka Lika
mesto Gospič TZ Gospič dovolenka Gospič
mesto Novalja TZ Novalja - TZ Stara Novalja dovolenka Novalja
mesto Otočac TZ Otočac dovolenka Otočac
mesto Senj TZ Senj dovolenka Senj
obec Brinje TZ Brinje dovolenka Brinje
obec Donji Lapac TZ Donji Lapac dovolenka Donji Lapac
obec Karlobag TZ Karlobag dovolenka Karlobag
obec Lovinac TZ Lovinac dovolenka Lovinac
obec Perušić TZ Perušić dovolenka Perušić
obec Plitvické jezerá TZ Plitvické jezerá dovolenka Plitvické jezerá
obec Udbina TZ Udbina dovolenka Udbina
obec Vrhovine TZ Vrhovine dovolenka Vrhovine

Letoviská Lika-Senj

Medzi hlavné výhody Ličko Senjskej župy v oblasti aktívnej dovolenky sú rôzne rekreačné aktivity vo vnútrozemí a pobrežných oblastiach. Rekreačná turistika, horolezectvo, od plávania, cez windsurfing, potápanie a rybárčenie či plavby na lodi. Velebit je najväčšia a najatraktívnejšia destinácia v Chorvátsku. Má množstvo atraktívnych miest ako národné parky, prírodné rezervácie, nádherné výhľady na more, čistotu vzduchu, cestná infraštruktúra, prístupové cesty, značené turistické trasy a vyhovujúce ubytovacie zariadenia pre hostí.
Letovisko:   Turistické združenie:   Destinácie:
Sveti Juraj / Senj TZ Sveti Juraj dovolenka Sveti Juraj
Cesarica / Karlobag TZ Cesarica dovolenka Cesarica
Barić Draga / Karlobag TZ Barić Draga dovolenka Barić Draga
Plitvička Jezera / Plitvice TZ Plitvička Jezera dovolenka Plitvička Jezera
Plitvica Selo / Plitvice TZ Plitvica Selo dovolenka Plitvica Selo
OSTROV PAG:
Lun / Pag TZ Lun dovolenka Lun
Potočnica / Pag TZ Potočnica dovolenka Potočnica
Novalja / Pag TZ Novalja dovolenka Novalja
Metajna / Pag TZ Metajna dovolenka Metajna

Prehľad miest

Mesto GOSPiČ pozostáva z 50 osád, ponúka viacero zaujímavostí pre návštevníkov. Prehliadnuť si môžete rodný dom Nikola Teslu v obci Smiljan, ktorá sa nachádza 6 km od mesta Gospič. V neďalekej obci Veliki Zitnik sa nachádza rodisko Dr. Ante Starčevića, ktorý bol významným politikom, je považovaný za otca vlasti. Výlety do pohoria Velebit, kde sa môžete venovať lukostreľbe, lezeniu na lanových dráhach v korunách stromov, cyklistike, paraglidingu. Symbolom starej časti mesta Gospić je socha dievčaťa s názvom "Marta", dielo sochára Frangesa Mihanović, ktorá pripomína zavedenie dodávky vody v roku 1894. Medzi ďalšie staré budovy, klenoty tradičnej kultúry v Chorvátsku patria, katedrála Nanebovzatia postavená v roku 1783, vysoká škola pedagogická postavená v roku 1869, budova kraja Lika a Senj postavená roku 1894, "Murkovićov mlyn" starý mlyn vodný mlyn na minciach, rodisko veľkého chorvátskeho maliara Miroslav Kraljevic. V bezprostrednom okolí Gospić existujú dva lesoparky, Jasikovac a Vujnovića kopec, kde spočiatku 20. storočia boli vybudované tenisové kurty, kde sa sídlom najstarší tenisový klub v Chorvátsku, mesto tenisový klub "Gospić 1900".

Mesto OTOČAC má 4 203 obyvateľov, je centrom Gacky a strategickým sídlom. Je to jedna z najstarších sídiel s chorvátskym obyvateľstvom. Prvýkrát sa spomína na Bašskej tabuli z konca 11. storočia, ktorá je základným kameňom chorvátskej gramotnosti a kultúry. V tom čase benediktínsky kláštor sv. Nikola v Otočaci je spojený s kláštorom sv. Lucija v Baške na ostrove Krk. Historici však predpokladajú, že Otočac je oveľa starší ako vtedy a že knieža Borna mal pravdepodobne začiatkom 9. storočia jedno zo svojich sídel v Otočaci. Mesto vďačí za svoje meno a prežitie riečnemu ostrovu. Do 18. stor. sa Otočac nachádzal na prírodnom ostrove uprostred rieky Gacka. Ostrov bol opevnený hradbami a vežami. Dalo sa k nemu dostať iba loďou cez vodu. Tým sa stal neporaziteľným a Otočac vo svojej dlhej histórii nikdy nebol rušným mestom.

Mesto NOVALJA v centre mesta stojí farský kostol sv. Kataríny postavený v roku 1908 a ktorý si nedávno pripomenul 100. výročie jeho vysvätenia. Kostol Matky Božej Ružencovej, nazývaný aj Malý kostolík, sa nachádza v centre Novalje a dnes je postavený v 17. storočí na základoch ranokresťanskej baziliky, čiže stredovekého kostola. Nad oltárom je zázračný obraz Matky Božej plačúcej v 16. st. a vo vnútri kostola vidieť zvyšky podlahovej mozaiky ranokresťanskej baziliky zo 4. storočia. O tisícročnej minulosti a nepokojných časoch, ktorými Novalja prešla, svedčia početné archeologické nálezy a pozostatky, medzi ktorými svojou jedinečnosťou vyniká starorímsky akvadukt z 1. stor., ktorý je jedinou stavbou svojho druhu na chorvátskom pobreží Jadranského mora. Na rôznych miestach sa zachovali početné archeologické nálezy, z ktorých niektoré sú v archeologickej zbierke Stomorica pri farskom kostole sv. Catherine.

Mesto SENJ je stará osada založená pred viac ako 3000 rokmi na vrchu Kuk, východne od dnešného Senja. V praveku sa pod hradiskom, pri sútoku bystriny do dlhej zátoky, nachádzalo kotvisko a trh, kde dochádzalo k výmene tovaru medzi obyvateľmi vnútrozemia, ostrovanmi a pobrežím. Vzhľadom na rastúci význam trhoviska obyvateľstvo hradiska postupne zostupovalo do podhorských oblastí a zakladalo novú osadu, ktorá sa prvýkrát spomína v IV. storočí pred naším letopočtom Kr. v Periplus gréckeho moreplavca Pseudoskilaka pod názvom Attienites. Mesto Senj je najväčšou mestskou aglomeráciou na chorvátskom pobreží medzi Rijekou a Zadarom. Oblasť mesta zahŕňa morské pobrežie, ktoré je dlhé 76 km a nachádza sa medzi morom a svahmi Kapely a Velebit

 
   
Mapa župy Chorvátsko
klikacia mapa regióny Chorvátska
doprava, letenky, dovolenka, ck
blog, zájazdy, počasie, lyžovanie
 
  Chorvátske župy
kraje regióny okresy Chorvátska
župy, župné mestá, linky na oficiálne
domovské stránky žúp, cestovanie
 
   
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk
 
   
ISTRIA - Pazin KVARNER - Rijeka DALMÁCIA - Gospič DALMÁCIA - Zadar DALMÁCIA - Šibenik DALMÁCIA - Split DALMÁCIA - Dubrovník Karlovac - Karlovačka župania Sisak - Sisačko-moslavačka župania Zagreb - Zagrebačka  župania Krapina - Krapinsko-zagorska župania Varaždin - Varaždinska župania Čakovec - Medimurska župania Križevci - Koprivničko-križevačka župania Bjelovar - Bjelovarsko-bilogorska župania Virovitica - Virovitičko-podravska župania Osijek - Osječko-baranjska župania Požega - Požeško-slavonska župania Slavonski Brod - Brodsko-posavska župania Vukovar - Vukovarsko-srijemska župania mapa župy