Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka      mapa      doprava    |    zájazdy    |    lyžovanie    |    travel    |    reny   
 
 

Mapa župy Varaždin

 
MAPA CHORVÁTSKO:
Mapa dovolenka
Mapa počasie
Mapa župy
   • Pazin
   • Rijeka
   • Gospič
   • Zadar
   • Šibenik
   • Split
   • Dubrovnik
   • Karlovac
   • Sisak
   • Záhreb
   • Krapina
   • Varaždin
   • Čakovec
   • Križevci
   • Bjelovar
   • Virovitica
   • Osijek
   • Požega
   • Slavonski Brod
   • Vukovar
Auto-mapa
Pomocník
Navigácia: Chorvátsko > Mapa > Župy > Varaždin  
 
  klikacia mapa župy Varaždin  
  01  Pazin Istarska župania
  02  Rijeka Primorsko-goranska
  03  Gospič Ličko-senjska
  04  Zadar Zadarská
  05  Šibenik Šibensko-kninska
  06  Split Splitsko-dalmatinska
  07  Dubrovník Dubrovačko
  08  Karlovac Karlovačka
  09  Sisak Sisačko-moslavačka
  10  Záhreb Zagrebačka
  11  Krapina Krapinsko-zagorska
•  12  Varaždin Varaždinska
  13  Čakovec Medimurska
  14  Križevci Koprivnička-križevačka
  15  Bjelovar Bjelovarsko-bilogorska
  16  Virovitica Virovitičko-podravska
  17  Osijek Osječko-baranjska
  18  Požega Požeško-slavonska
  19  Slavonski Brod Brodsko-posavska
  20  Vukovar Vukovarsko-srijemska

Cestovanie Varaždin - Varaždínska župa

Medzi najvýznamnejšie destinácie Varaždínskej župy patria Varaždin, Varaždinske Toplice, Ivanec, Lepoglava, Gornji Kneginec, Bednja - Trakošćan, Ludbreg, Novi Marof. Cestovanie Varaždínskou župou začíname návštevou hlavného mesta Varaždín, ktoré je vodítkom pre poznávanie ostatných miest tohto kraja. Symbolom mesta je krásny zámok, ktorý je zobrazovaný na mnohých propagačných materiáloch Chorvátska. Aj vďaka nemu má mesto Vraždín prívlastok barokové, alebo "malá Viedeň". Varaždinske Toplice patria medzi najvýznamnejšie kúpeľné mestá Chorvátska.

Mestá a obce, turistické združenia, dovolenkové destinácie

Mestá: (6) - Ivanec, Lepoglava, Ludbreg, Novi Marof, Varaždin, Varaždinske Toplice.
Obce : (22) - Bednja, Breznica, Breznički Hum, Beretinec, Cestica, Donja Voća, Gornji Kneginec, Jalžabet, Klenovnik, Ljubešćica, Mali Bukovec, Martijanec, Maruševec, Petrijanec, Sračinec, Sveti Đurđ, Sveti Ilija, Trnovec Bartolovečki, Veliki Bukovec, Vidovec, Vinica, Visoko.

Mestá a obce:   Turistické združenie:   Destinácie:
Varaždínska župa turizam-vzz.hr dovolenka Str. Chorvátsko
mesto Varaždin TZ Varaždin dovolenka Varaždin
mesto Ivanec TZ Ivanec dovolenka Ivanec
mesto Lepoglava TZ Lepoglava dovolenka Lepoglava
mesto Ludbreg TZ Ludbreg dovolenka Ludbreg
mesto Novi Marof TZ Novi Marof dovolenka Novi Marof
mesto Varaždinske Toplice TZ Varaždinske Toplice dovolenka Varaždinske Toplice
obec Bednja TZ Bednja dovolenka Bednja
obec Beretinec TZ Beretinec dovolenka Beretinec
obec Breznica TZ Breznica dovolenka Breznica
obec Breznički Hum TZ Breznički Hum dovolenka Breznički Hum
obec Cestica TZ Cestica dovolenka Cestica
obec Donja Voća TZ Donja Voća dovolenka Donja Voća
obec Gornji Kneginec TZ Gornji Kneginec dovolenka Gornji Kneginec
obec Jalžabet TZ Jalžabet dovolenka Jalžabet
obec Klenovnik TZ Klenovnik dovolenka Klenovnik
obec Ljubešćica TZ Ljubešćica dovolenka Ljubešćica
obec Mali Bukovec TZ Mali Bukovec dovolenka Mali Bukovec
obec Martijanec TZ Martijanec dovolenka Martijanec
obec Maruševec TZ Maruševec dovolenka Maruševec
obec Petrijanec TZ Petrijanec dovolenka Petrijanec
obec Sračinec TZ Sračinec dovolenka Sračinec
obec Sveti Đurđ TZ Sveti Đurđ dovolenka Sveti Đurđ
obec Sveti Ilija TZ Sveti Ilij dovolenka Sveti Ilij
obec Trnovec Bartolovečki TZ Trnovec Bartolovečki dovolenka Trnovec Bartolovečki
obec Veliki Bukovec TZ Veliki Bukovec dovolenka Veliki Bukovec
obec Vidovec TZ Vidovec dovolenka Vidovec
obec Vinica TZ Vinica dovolenka Vinica
obec Visoko TZ Visoko dovolenka Visoko


Mesto Varaždin početné kultúrne a historické pamiatky svedčia o pestrej a bohatej históri mesta, ktoré je križovatkou na ceste zo Strednej Európy do Záhrebu a Jadranského mora. Je múzeom aj moderným sídlom cirkevných úradov, v jeho centre cítiť dávne časy, ktoré sa miešajú so súčasnosťou. Mesto barokovej hudby a kvetín sa nachádza neďaleko slovinsko-maďarských hraníc.

Varaždinčania žijú veľmi intenzívne počas celého roka. Zúčastnite sa spolu s nimi Špancirfestu - festivalu dobrých emócií, koncertný Varaždinskej barokovej hudby, podujatia, výstavy a veľtrhy, divadelné predstavenia. Môžte tiež navštíviť Staré Mesto, najviac cenený monumentálny a urbanistický komplex, kde sídli zbierka Mestského múzea. Radnica najstaršia v Európe, kde už takmer päť storočí sídlia vlády hlavného mesta. Varaždinský cintorín, perla záhradnej architektúry a Prírodný park najvyššej kategórie, alebo prekvapujúce zbierky "Svet hmyzu", ktorý sa nachádza v jednom z mnohých Varaždinských palácov, návštevníkom odhaľuje záhadný život prírody.

Mesto Varaždinske Toplice ležia na severovýchodnom okraji Chorvátskeho Záhoria, v zelenej krajine kopcov a priestranných lúk, viníc, ovocných sadov a lesov, tesne nad údolím Bednja v samotnom centre kaja. Prirodzeným darom je výdatný prameň termálnej vody, ktorý dal mestu meno. Nepretržitosť pobytu liečených ľudí počas všetkých kultúrnych období, z čias rímskej ríše, keď Rimania užívali liečivé účinky vody známej ako Aqua Iasae, až po súčasnosť, v ktorej ožíva duch módnych kúpeľov, moderná termálna riviéra.

Varazdin kúpele sú najstaršie termálne kúpele v Chorvátsku, ktoré už štyri storočia slúžila svojmu účelu. Voda o teplote 58 ° C pramení z hĺbky takmer 1.800 m a jej cesta na povrch trvá už približne 20.000 rokov. Počiatky moderných kúpeľov sú spojené s menom známeho doktora Ivana Krstiteľa Lalangue, pôvodom z Luxemburgu, ktorý na konci XVII. storočia zaviedol zdravotnú turistiku, ktorá už takmer 185 rokov slúži pacientom v podobe trvalého lekárskeho dohľadu.

Na začiatku minulého storočia sa Varaždinske Toplice ocitli medzi renomovanými stredoeurópskymi kúpeľmi, cenené v rámci špeciálnych nemocníc pre Liečebnú rehabilitáciu. Návštevníkom ponúkajú špeciálne skúsenosti v podobe tradičných turistických akcií: Valentína, Toplički leto, Anna loptička, Lovrecevo, Kukuljevića dni, Dni barokové kuchyne, svätého Martina, Silvestra ...

Mesto Ivanec sa nachádza na úpätí najvyššej hory chorvátskeho Záhoria. Malé mesto s bohatou históriou, tradíciou a kultúrou. Prírodné krásy, vodné zdroje a prírodná rozmanitosť spôsobili, že Ivanec bol osídlený už v dávnej minulosti o čom rozprávajú príbehy rytierskeho rádu sv. Ivana Jerusalemského, staršie než 800 rokov. V 16. storočí tu bol postavený hrad, ktorý bol počas vojny úplne zničený. Dnes sa na jeho mieste nachádzajú trosky opevnenia, ktoré vidieť v centre mesta Ivanec, obklopené parkom. Vysoká Ivanščica a jej bohaté nerastné zdroje viedli k banskému spôsobu života miestnych obyvateľov.

Cesta späť do histórie mesta Ivanec prináša klepanie mlynov, hľadanie zdrojov pitnej vody, navštívy kostolov, malebné kopce a vinice, jazerá a rybníky a zážitok tajomného strateného rytierskeho mesta.

Mesto Lepoglava je kolískou chorvátskej kultúry. Mesto Lepoglava leží v idylickej krajine na úpätí hory Ivanšćica v blízkosti rieky Bednja. Lepoglava je často zabudnuté, pritom dôležité centrum chorvátskeho umenia, kultúry, vedy, histórie a náboženstva. V Lepoglava bolo založené v roku 1503 prvé chorvátske gymnázium, neskôr prvá chorvátska univerzita.

Prepychové budovy (farský kostol, kláštor), s bohato maľovanými stenami a zariadením (fresky, oltáre, organ, kostolný nábytok), ktorý pretrváva k dnešným dňom. Barokové kostoly v okolí Lepoglava, zdobené freskami Strážcov (Gorica, Lepoglavská Purge, Kamenica, Visnjic) tvoria Lepoglavský kultúrny a historický jednotný komplex. Zrekonštruovaný kláštor bol v 19. st. prestavaný na mužskú väznicu, čím sa začala nová éra života v meste Lepoglava. V roku 1914 boli postavené veľké budovy väzenia v tvare hviezdy, ktoré sú dnes ešte stále v prevádzke a sú pamiatkou najvyššej kategórie.

Osobitný záujem predstavujú preslávené Lepoglavské čipky, ktoré tvoria módny doplnok ocenený na výstavách po celom svete. Čipky dnes živia krajkárske družstvá a každý rok začiatkom októbra Lepoglava usporadúva medzinárodné fesitvaly čipky. Na okraji Lepoglava sa nachádza geologická prírodná pamiatka Gaveznica, ložisko achátov v Chorvátsku ustanovené za európske geologické dedičstvo.

Mesto Ludbreg je známe ako mesto zázrakov a legiend. Ludbreg sa nachádza v idylickom údolí Drávy a blízko malebných svahov pohoria Kalník. Ludbreg je známy predovšetkým ako duchovný cieľom pútnikov. Ide o jedinečnú chorvátsku svätyňu, jednu z mála v kresťanskom svete. Sväté miesto bolo vybudované na počesť zázračnej udalosti, ktorá sa konala v roku 1411 v kaplnke Ludbregu, keď kňaz slúžiaci omšu, pochyboval o premene chleba a vína na telo a krv Ježiša. Krátko po tom sa všade šírili chýry o úžasnej udalosti. Od tej doby sa veriaci zbožne vracajú na toto pútnícke sväté miesto.

Ludbreg je tiež mestom legendy. Podľa nej krásna dievčina Ludberg po ktorej bolo mesto pomenované, ale najznámejší z nich, čo ukazuje, že Ludbreg je centrom sveta. Na opačnej strane zemegule odpovedá Ludbregu protipól South Pacific - ostrovček starých protinožcov. Ludbreg vám ponúka možnosť zastaviť sa na chvíľu v strede sveta, v ktorom ludbreržania vyznačujú na centrálnom námestí každý rok sem pridajú nové mesto.

Mesto Novi Marof sa nachádza v južnej časti Varaždinskej župy, na križovatke medzi Varaždínom a Záhrebom. Malebné scenérie a bohaté historické a kultúrne dedičstvo ponúka jedinečný zážitok pre cestovanie. Juhozápadne od Varaždínu na severných svahoch rytierov Hospitaller a údolia riečky Bednja s pamätníkom White Castle Bela, záhradami a ruinami starej pevnosti. Na polceste medzi Podrum a Novi Marof je Topličica, športové a rekreačné centrum s termálnymi bazénmi a dobre udržiavanými tenisovými kurtami. Vyššie nad Topličicou, na východnom hrebeni Ivanščica na kopci Lubenjak sa nachádzajú pozostatky Grebengrad, jedného z najstarších hradov v tejto časti Chorvátska.

Niekoľko kilometrov od Topličice v smere Novi Marof je miesto Mađarevo s farským kostolom sv George a St. Vida, kostol Panny Márie, kostol sv. Fabian a St. Sebastian, kostol sv. Antonína Paduánskeho. Okrem náboženských akcií poskytujú množstvo ďalších kultúrnych a zábavných podujatí, ako sú výstavy výtvarných umelcov, folklór, aktivácia vínne cesty a ďalšie. Medzi kopcami tochto malebného kraja sa narodilo mnoho slávnych a renomovaných majstrov štetca a plátna, ako sú Mirko Rack, Ivana Rabuzin, Mirko Bogović a Anthony Nemčice, grófka Louise Erdödy.

Prírodné pamiatky

Hora Ivanščica výšky 1060 metrov je najvyšší vrch severne od rieky Sávy. Arborétum Opeka je najväčšie položené arborétum Chorvátska, patrí k najvýznamnejším prírodným pamiatkám Varaždinskej župy. Lesopark Dráva zaujme rozmanitosťou rastlín a živočíchov celoročne. Gaveznica - Kamenný vrch v Lepoglave predstavuje fosílny vulkán, ktorý vznikol už pred cca 22 miliónmi rokov. V oblasti obce Donja Voca sa nachádzajú chránené jaskyne Špilja - Vindija, významné prírodné pamiatky Varaždínskej župy.

Kultúrne dedičstvo

Historické centrum mesta Varaždín - historický reťazec stredoeurópskych miest dnes prezentuje Varaždin ako vzácny drahokam - mesto harmónie a intimity. Trakošćan rezidenčný palác, ktorý predstavuje romantický park a rezidenčnú architektúru, ktorá je daná zvláštnym významom zachovania pôvodného usporiadania interiéru. Lepoglavská čipka tradícia čipky je ukážkou kultúry, v ktorej podstatný vplyv zohráva krajina. Rímske vykopávky "Aqua Iasae" Varaždinske Toplice - špecifické podmienky pôdy okolo termálnych prameňov a travertínové podložie prispeli k dobrému zachovaniu rímskej architektúry, komplex je jedným z najlepšie zachovaných pamiatok v Chorvátsku. Kostol v Ludbregu je jedinečnou svätyňou v Chorvátsku, ktorá je zasvetená krvi Krista. Rímske vykopávky "Iovia" - Ludbreg je jednou z najstarších obcí v Chorvátsku, tu Rimania medzi 6 a 9 st. postavili monumentálnu budovu Iovia.

Aktívna dovolenka

Cyklistika - Varaždinska župa a všetky jej prírodné krásy i kultúrne dedičstvo sú prístupné na bicykli. Paragliding možnosti lietania na padáku patria k adrenalínovým zážitkom, ktoré vyhľadávajú najmä mladí. Horolezectvo kraj varaždínskej župy sa môže chváliť horolezectvom s dlhou tradíciou. Jazdectvo pravdepodobne neexistuje lepší spôsob, ako vychutnať prírodné zdroje a nádhernú krajinu Varaždinskej župy než z koňského sedla.

Vínne cesty

Vínne cesty Varaždinskou župou sú charakteristické jedinečným a krásnym prírodným prostredím, lemované kultúrnymi a historickými pamiatkami so stáročnou tradíciou výroby vína. Topličká vinná cesta vedie krásnym prírodným prostredím s ochutnávkou vynikajúcich vín a tradičných miestnych špecialít kraja Zagorje si môžete vychutnať na Topličkej vínnej ceste. Vinná cesta Klampitič počiatky vinohradníctva sa datujú do obdobia Keltov, nasledovali Rimania a tradícia pokračovala aj s príchodom Slovanov až do dnešných dní. Pracovití a prívetiví vinári pestujú prémiové vína. Vínna cesta Jalžabet historické záznamy z čias vrcholného stredosveku svedčia o pestovaní vína v širšom okolí Jalžabet. Vínna cesta Ludberg pohorie v okolí Ludbergu je neoddeliteľnou súčasťou Zagorsko-Medimurskej oblasti najchladnejšej chorvátskej vínnej oblasti.

 
   
Mapa župy Chorvátsko
klikacia mapa regióny Chorvátska
doprava, letenky, dovolenka, ck
blog, zájazdy, počasie, lyžovanie
 
  Chorvátske župy
kraje regióny okresy Chorvátska
župy, župné mestá, linky na oficiálne
domovské stránky žúp, cestovanie
 
   
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk
 
   
ISTRIA - Pazin KVARNER - Rijeka DALMÁCIA - Gospič DALMÁCIA - Zadar DALMÁCIA - Šibenik DALMÁCIA - Split DALMÁCIA - Dubrovník Karlovac - Karlovačka župania Sisak - Sisačko-moslavačka župania Zagreb - Zagrebačka  župania Krapina - Krapinsko-zagorska župania Varaždin - Varaždinska župania Čakovec - Medimurska župania Križevci - Koprivničko-križevačka župania Bjelovar - Bjelovarsko-bilogorska župania Virovitica - Virovitičko-podravska župania Osijek - Osječko-baranjska župania Požega - Požeško-slavonska župania Slavonski Brod - Brodsko-posavska župania Vukovar - Vukovarsko-srijemska župania mapa župy